Հանդիպում ճամբարականների ծնողների հետ
2024թ. օգոստոսի 5-12-ը Արցախի թեմը Գուգարաց թեմի հետ համատեղ կազմակերպել էր ճամբար, որին մասնակցել են շուրջ 100 արցախցի երեխաներ:
Այսօր Արցախի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը հանդիպում է ունեցել Վանաձորի «Ծիծեռնակ» ճամբարին մասնակցած երեխաների ծնողների հետ:
Հանդիպման ընթացքում Սրբազան Հայրը իր օրհնությունը բերեց ներկաներին և վստահեցրեց, որ ինչպես նախկինում, այսօր նույնպես Եկեղեցին` Վեհափառ Հայրապետի գլխավորությամբ, կանգնած է արցախահայության կողքին:
Հանդիպմանը ներկա էր նաև Ֆրանսիայի հայոց թեմի առաջնորդ հոգեշնորհ Տեր Գրիգոր վարդապետ Խաչատրյանը, ում անմիջական ջանքերով հնարավոր դարձավ ճամբարի կազմակերպումը: Հայր Սուրբն իր խոսքում նշեց, որ ֆրանսահայ ժողովուրդը ամեն ջանք գործադրում է, որ այս դժվարին իրավիճակում հնարավորինս թեթևացնի արցախահայության հոգսերը:

Meeting with Parents of Camp Participants
From August 5 to 12, 2024, the Diocese of Artsakh, in collaboration with the Diocese of Gugark, organized a camp attended by about 100 children from Artsakh.
Today, His Grace Bishop Vrtanes Abrahamyan, Primate of the Diocese of Artsakh, held a meeting with the parents of the children who participated in the camp at the "Tsitsernak" camp in Vanadzor.
During the meeting, His Grace offered his blessings to the attendees and assured them that, as in the past, the Church, under the leadership of His Holiness the Catholicos, continues to stand by the people of Artsakh.
The meeting was also attended by His Reverend Father Grigor Khachatryan, Primate of the Armenian Diocese of France, whose direct efforts made the organization of the camp possible. In his remarks, Father Grigor noted that the Armenian community in France is doing everything possible to alleviate the hardships faced by the people of Artsakh during this challenging time.