Համբարձման տոնը Բերձորի Ս. Համբարձման եկեղեցում
Համբարձումը հարուցյալ Հիսուսի մարմնով երկինք բարձրանալու և Հոր աջ կողմում նստելու հիշատակն է, որը եզրափակումն է Քրիստոսի երկրային առաքելության: Փրկիչը մարմնով բաժանվեց մարդկանցից, սակայն մշտապես նրանց հետ է Սուրբ Հոգու միջոցով:
Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցում այս տոնին հիշատակվում է նաեւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսության Աթոռը 1441 թվականին Կիլիկիայի Սիս քաղաքից Ս. Էջմիածին փոխադրելու պատմական օրը:
Սուրբ Համբարձման անունը կրող Արցախի թեմի միակ եկեղեցին այսօր տոնախմբում էր Սուրբ Համբարձման տոնը։ Թեմակալ առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի օրհնությամբ և տնօրինությամբ, Ասկերանի շրջանի Պատարայից Խաչեն ընկած ենթաշրջանի հոգևոր հովիվ Տեր Բենիամին քահանա Ծատուրյանը ուխտի Սուրբ և Անմահ Պատարագ մատուցեց, որին մեծ ոգևորությամբ ու կարոտով սպասում էին տեղի բնակիչները, որովհետև անձամբ էին ճանաչում Տեր Հորը ու մինչ պատերազմը ամեն կիրակի էին կարողանում հաղորդվել Աստծուն և նրա սպասավորին, քանզի Տեր հայրը Քաշաթաղի շրջանի հոգևոր հովիվն էր պատերազմից առաջ։ Բերձոր քաղաքը և Աղավնո համայնքը առանձնակի նշանակությամբ միշտ գտնվում է Արցախի թեմի առաջնորդի ուշադրության կենտրոնում, ում օրհնությամբ և տնօրինությամբ ամիսը մեկ անգամ թեմի հոգևորականները Սուրբ և Անմահ Պատարագ են մատուցում Ս. Համբարձման եկեղեցում՝ մշտապես հոգևոր խնամքի և ուշադրության տակ պահելով տեղի ժողովրդին։
Պատարագի ավարտին տեղի երիտասարդների ու երեխաների մասնակցությամբ տեղի ունեցավ նաև գեղեցիկ միջոցառում՝ համեմված ազգային երգ ու պարով, որը կազմակերպվել էր Աղավնո համայնքի կիրակնօրյա դպրոցի ուսուցիչների և «Մշակույթամետ»-ի համատեղ ջանքերով։
Նաև համայնքի 16 ընտանիքներին տրամադրվեց մատաղի տեսքով օգնություն, որի համար շնորհակալություն ենք հայտնում «Բեկոն Պրոդուկտ» գործարանի գործադիր տնօրեն Դավիթ Մարգարյանին։

Feast of the Ascension of Jesus ​​Christ in the Church of the Ascension
The Ascension is the remembrance of Jesus’s body rising to the heavens and his seat next to his Father, which practically completes the stage of Christ's earthly reign. The Lord has left us in body, but in spirit he is always with us.
The Armenian Apostolic Holy Church on this feast also mentions the historical day of the displacement of the Catholicosate from the city of Sis in Cilicia to Etchmiadzin in 1441.
Today, the only church of the Artsakh Diocese named after the Holy Ascension celebrated the feast of the Ascension of the Lord. With the blessing of His Grace Bishop Vrtanes Abrahamyan, Primate of the Artsakh Diocese, pastor of the sub-region from Patara to Khachen of the Askeran region, Father Beniamin Tsaturyan served the Holy and Immortal Liturgy, which the local residence were waiting for with great inspiration and impatience, because they personally knew the Father, and before the war they could take communion of God and his servant every Sunday, for before the war, Father Beniamin Tsaturyan was a pastor of the Kashatagh region. The city of Berdzor and the village of Aghavno are always in the center of special attention of the Primate of the Artsakh Diocese, with whose blessing and under his leadership the clergy of the Diocese serve the Holy and Immortal Liturgy in the Church of St. Ascension, always caring and keeping the focus of the locals.
At the end of the Liturgy, a beautiful event with national songs and dances was held with the participation of local youth and children, which was organized by the joint efforts of “Mshakutamet” and teachers of the Sunday school in the village of Aghavno.
And also 16 families of the village received assistance, for which we thank the executive director of the “Bacon Product” factory David Margaryan.