«Սուրբ Էջմիածինը մեր հավատքի ծննդավայր». համահայկական ուխտագնացություն-2023
Ն․Ս․Օ․Տ․Տ Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ և Հայ Եկեղեցու Համաշխարհային Երիտասարդական Միավորման (ՀԵՀԵՄ) հոգևոր առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանի առաջնորդությամբ սույն թվականի հուլիսի 5-10-ը Մայր Հայաստանում անց է կացվել «Սուրբ Էջմիածինը մեր հավատքի ծննդավայր» խորագրով համահայկական ուխտագնացությունը:
ՀԵՀԵՄ համահայկական ուխտագնացություն
Աշխարհի տարբեր ծայրերից հայ երիտասարդներին համախմբող ուխտագնացությանը այս տարի մասնակցել են հարյուրից ավելի երիտասարդներ՝ Հայաստանից, Արցախից և Սփյուռքից, ինչպես նաև՝ թեմակալ առաջնորդներ և հոգևորականներ, ներկայացուցիչ՝ Կ․ Պոլսի Հայոց Պատրիարքությունից: Արցախի շրջափակմամբ պայմանավորված մարդկանց ազատ տեղաշարժի անհնարինության պատճառով, այս տարի Արցախից մասնակցող ուխտավորները ընտրվել են Մայր Հայաստանի ուսումնական հաստատություններում սովորող ուսանողներից:
Ուխտագնացության օրերը սկսվում և ավարտվում էին աղոթքով: Ուխտագնացության առաջին օրը սկսվեց առավոտյան ժամերգությամբ, որից հետո մեկնարկեց «Թվային քրիստոնեական երիտասարդական աշխատանքի» ՀԵՀԵՄ երկօրյա դասընթացը։ Անցկացվեցին «Սոցիալական մեդիայի ռազմավարության պլանավորում», «Սոցիալական մեդիա արշավ» խմբային աշխատանքները:
Հուլիսի 7-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունեց համահայկական ուխտագնացության մասնակիցներին: Հայոց Հայրապետը երիտասարդներին փոխանցեց իր պատգամը։ Նորին Սրբությունը ներկայացրեց Էջմիածնի կենսական նշանակությունը Հայոց Եկեղեցու համար. «Սուրբ Էջմիածինը Աստծո շնորհն է և պարգևը, որ սնուցել է մեր ժողովրդին հավատք, որով և կերտվել է հայի ինքնությունը, նկարագիրն ու ոգին, ազգային և հոգևոր ողջ արժեհամակարգը»: Հայոց Հայրապետն ընդգծեց, որ հայ ժողովուրդն այսօր էլ շարունակում է հանուն հավատի և հայրենիքի պայքարել տարատեսակ մարտահրավերների դեմ, ինչպիսիք են համաշխարհայնացումը, հոգևոր, բարոյական օտարամուտ արժեքները, Արցախի շրջափակումը, հայրենյաց սահմանների նկատմամբ ադրբեջանական ոտնձգությունները և ազգի անվտագային խնդիրները: Վեհափառ Հայրապետն ուխտագնացության կազմակերպման նպատակով կատարված մեծածավալ աշխատանքների համար իր գոհունակությունը հայտնեց ՀԵՀԵՄ հոգևոր առաջնորդ Տեր Հովնան արքեպիսկոպոս ՏերտերյանինՀԵՀԵՄ հոգևոր տեսուչ Տեր Թովմա վարդապետ Խաչատրյանին և բոլոր այն մարդկանց, ովքեր իրենց ներդրումն են ունեցել այսպիսի կարևոր ուխտագնացության կազմակերպման հարցում:
ՀԵՀԵՄ համահայկական ուխտագնացության վերջին օրը՝ հուլիսի 9-ը մեկնարկեց Չարենցավանի Ս․ Փրկիչ եկեղեցում մատուցված Սուրբ և Անմահ Պատարագին ուխտավոր երիտասարդների մասնակցությամբ։ Պատարագը մատուցվեց ձեռամբ ՀԵՀԵՄ հոգևոր առաջնորդ բարձրաշնորհ Տեր Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանի և հանդիսապետությամբ Կոտայքի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Առաքել արքեպիսկոպոս Քարամյանի: Սուրբ Պատարագի ավարտից հետո եկեղեցու բակում ուխտավոր երիտասարդները շուրջպար բռնեցին: Օրվա երկրորդ հատվածում հանդիսավոր կերպով վկայականներ հանձնվեցին «Թվային քրիստոնեական երիտասարդական աշխատանք» դասընթացի մասնակիցներին:
«Սուրբ Էջմիածինը մեր հավատքի ծննդավայր» խորագրով ՀԵՀԵՄ համահայկական ուխտագնացությունն ավարտվեց հրաժեշտի խարույկով:

"Святой Эчмиадзин-Родина нашей веры»: Всеармянское паломничество-2023
С благословения Его Святейшества Католикоса Всех Армян Гарегина II и под руководством духовного лидера Всемирной Молодежной Ассоциации Армянской Церкви (ВМААЦ) архиепископа Овнана Тертеряна с 5-10 июля этого года прошло всеармянское паломничество ВМААЦ под названием "Святой Эчмиадзин-Родина нашей веры".
ՀԵՀԵՄ համահայկական ուխտագնացություն
Более ста молодых людей из Армении, Арцаха и Диаспоры, а также предводители епархий, священнослужители и представители армянского патриархата Константинополя, приняли участие в паломничестве, которое объединяет армянскую молодежь из разных уголков мира. В связи с невозможностью свободного передвижения людей из-за блокады Арцаха паломники-участники из Арцаха в этом году были отобраны из числа студентов, обучающихся в учебных заведениях Матери-Армении.
Дни паломничества начинались и заканчивались молитвой. Первый день всеармянского паломничества стартовал с утренней службы, после которого начался двухдневный курс ВМААЦ "Цифровая христианская молодежная работа". Были проведены групповые работы на темы "Планирование стратегии в социальных сетях" и "Социальная медиа кампания".
7 июля в Святом Эчмиадзине Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян Гарегин Второй принял участников Всеармянского паломничества. Армянский Патриарх передал молодежи свое послание. Его Святейшество представил существенное значение Эчмиадзина для Армянской Церкви: «Святой Эчмиадзин - это благодать и дар Божий, который поддерживал веру армянского народа и формировал их идентичность, облик и духовные ценности». Католикос Всех Армян подчеркнул, что армянский народ продолжает сегодня бороться во имя веры и Родины против различных вызовов, таких как глобализация, разрушение духовных и моральных ценностей, блокада Арцаха, а также посягательства Азербайджана на границы Родины и проблемы безопасности нации. Его Святейшество выразил удовлетворение проделанной масштабной работой по организации паломничества духовному предводителю ВМААЦ архиепископу Овнану Тертеряну, духовному инспектору ВМААЦ архимандриту Товме Хачатряну и всем людям, внесшим свой вклад в организация столь важного паломничества.
9 июля, в последний день Всеармянского паломничества, начался с совершения Святой и Бессмертной Литургии в церкви Святого Спасителя Чаренцавана, в которой приняли участие молодые паломники. Литургию отслужил архиепископ Овнан Тертерян под председательством предводителя Котайкской епархии архиепископа Аракела Карамяна. После окончания Литургии, молодые паломники станцевали национальные танцы во дворе церкви. Во второй половине дня, участникам курса "Цифровая христианская молодежная работа" были вручены сертификаты.
Всеармянское паломничество ВМААЦ, названное "Святой Эчмиадзин - Родина нашей веры", завершилось прощальным костром.