Հադրութի “Դիզակ” մանկապարտեզի վերաբացումը Ստեփանակերտում
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Վեհափառի օրհնությամբ և հովանավորությամբ, ՀԲԸՄ նախագահ Պերճ Սեդրակյանի անմիջական հովանավորությամբ և Արցախի կառավարության աջակցությամբ երկար ընդմիջումից հետո վերաբացվեց Հադրութի “Դիզակ” մանկապրտեզը, որտեղ հաճախում են հադրութեցի երեխաները, որտեղ դասավանդում և աշխատում է Հադրութում գործող մանկապարտեզի աշխատակազմը:
Մանկապարտեզի վերաբացումը յուրօրինակ աջակցություն է հադրութեցիներին՝ թև ու թիկունք լինելու, բարբառը պահպանելու, միասին հաղթահարելու կորստի ցավը։ Ինչպես նաև հնարավորություն հադրութեցի դաստիարակներին՝ ամուր կամքի տեր, հայեցի սերունդ դաստիարակելու գործում: Մանկապարտեզի պատերից ներս հինն ու հարազատը վերագտնելու հույս ու հավատ կա:
Նախադպրոցական նորաբաց ուսումնական կենտրոնի օրհնության կարգը կատարել է Հադրութի շրջանի նախկին հոգևոր հովիվ Տեր Մաթևոս քահանան:
Նախագահի խորհրդական, սփյուռքի հարցերով հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Ազատուհի Սիմոնյանը հիշում է, որ մանկապարտեզի հարցը քննարկեցին հունիսի սկզբին Վեհափառ Հայրապետի Արցախ կատարած եռօրյա այցի ժամանակ: Դեռ այն ժամանակ Վեհափառ Հոր աչքերում նրանք կարդացին օրհնությունն ու հավանությունը մանկապարտեզի բացմանը: Այցից ընդամենը 1-2 օր հետո, շատ արագ ու օպերատիվ կերպով անհնարինը դարձավ հնարավոր:

Открытие гадрутского детского сада «Дизак» в Степанакерте.
Под эгидой и по благословению Его Святейшества Гарегина II, президента AGBU Перча Седракяна и при поддержке правительства Арцаха после долгого перерыва вновь открылся Гадрутский детский сад «Дизак» , который посещают дети из Гадрута, работает и преподает персонал Гадрутского садика.
Открытие детского сада - уникальная поддержка для жителей Гадрута, для сохранения диалекта, совместного преодоления боли утраты. А также возможность для педагогов воспитать армянское, сильное поколение. В стенах детского сада есть надежда и вера найти старое и родное.
Освящение открывшегося дошкольного образовательного центра провел бывший пастор Гадрутского района отец Матевос.
Советник президента, спецпредставитель по диаспоре Азатуи Симонян вспоминает, что вопрос детского сада обсуждался во время трехдневного визита Его Святейшества в Арцах в начале июня. Тогда в глазах Его Святейшества они прочитали благословение и одобрение открытию. Буквально через 1-2 дня после визита Патриарха невозможное стало возможным очень быстро и оперативно.