Ազգային օրակարգի հարցերը՝ Իտալիայի ուշադրության կենտրոնում
Թեմակալ առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը վերջերս այցելել է Իտալիա՝ «Una voce nel silenzio» ասոցիացիայի հրավերով: Ասոցիացիան, որը ջանում է հալածված քրիստոնյաների ձայնը լսելի դարձնել աշխարհի համար, այդ նպատակով արցախյան վերջին պատերազմից անմիջապես հետո այց էր կատարել Արցախ:
Այս օրերին Վրթանես Սրբազանը ժամանել է Լոմբարդիա, որը ժամանակին ընդունել էր Արցախի անկախությունը: Սրբազան Հայրը այցելել է Լոմբարդիայի նահանգապետարան, հանդիպումներ ունեցել խորհրդականների, պատգամավորների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչների, հոգևոր առաջնորդների հետ: Հանդիպումների ընթացքում խոսվել է Արցախի ներկայիս իրադրության մասին՝ քննարկելով քրիստոնյաների իրավունքների հարցը հետպատերազմյան շրջանում:
Քննարկումների շրջանակներում Խոսվել է նաև Ամարասում երիտասարդական կրթական, գիտական և ստեղծագործական կենտրոն բացելու ծրագրի մասին:
Մտահոգված լինելով այս օրերին մեր հայրենիքում ստեղծված լարված իրադրությամբ՝ Սրբազան Հայրը հարցազրույցներ է տալիս տեղական հեռուստաընկերություններին՝ նպատակ հետապնդելով բարձրացնել Իտալիայի քաղաքացիների իրազեկվածության աստիճանը ադրբեջանական հերթական ագրեսիայի նկատմամբ, որը կրում է հայ ժողովուրդը:

Вопросы национальной повестки дня в центре внимания Италии
Глава Епархии Его Преосвященство епископ Вртанес Абрамян недавно посетил Италию по приглашению ассоциации "Una voce nel silenzio". Ассоциация, стремящаяся к тому, чтобы голос угнетенных христиан был услышан в мире, с этой целью и посетила Арцах сразу после последней Арцахской войны.
В эти дни епископ Вртанес прибыл в Ломбардию, принявшую независимость Арцаха. Глава Епархии посетил губернию Ломбардии, имел встречи с советниками, депутатами, представителями органов местного самоуправления, духовными лидерами. В ходе встреч обсуждалась текущая ситуация в Арцахе, обсуждался вопрос прав христиан в послевоенный период.
В рамках встреч также обсуждался план открытия в Амарасе молодежного образовательного, научного и творческого центра.
Обеспокоенный создавшейся в эти дни на нашей родине напряженной ситуацией, глава Епархии дает интервью местным телекомпаниям с целью повышения уровня осведомленности граждан Италии о продолжающейся агрессии Азербайджана, от которой страдает армянский народ.