Ազատութիւն` եղբարց մերոց գերելոց
Մտահոգ սրտով ենք հետևում Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ պատանդների հանդեպ իրականացվող անարդար և շինծու դատական գործընթացներին: Բաքվի քաղաքական ղեկավարության կողմից հստակ ուղղորդվող՝ մարդու հիմնարար իրավունքներին, գերիների մասին միջազգայնորեն ընդունված նորմերին հակասող այս վարքագծի հերթական ցուցիչը հունվարի 17-ին կատարվելիք և բացառապես քաղաքական նպատակներ հետապնդող դատավարությունն է:
​Մինչ օրս պետական մակարդակով գործադրվող ջանքերի առայժմ տեսանելի անարդյունավետությունը և ադրբեջանական կողմի վճռականությունը ստիպում են մեզ լինել ավելի վճռական ու միասնական՝ պաշտպանելու մեր ժողովրդի զավակների արդար դատը: Անկախ մեր քաղաքական հայացքներից, սուբյեկտիվ վերաբերմունքից ու համոզմունքերից, պետք է գիտակցենք, որ այսօր ԱՀ ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը և առհասարակ բոլոր պատանդները մեղադրվում են գլխավորապես այն բանի համար, որ գործել են ի շահ Արցախի անկախության և հայկականության, իսկ այս մտացածին ու կեղծ դատավարությունը առաջին հերթին վիրավորում է մեր ազգային արժանապատվությունը:
​Ուստի սիրելիներ, հրավիրում ենք ամենքիդ՝ աղոթելու և խնդրելու, որ ամենակարողն Աստված մեր ազգի համար բացի իր արդարության և գթության դռները, զորացնի գերության մեջ գտնվող մեր հայրենակիցներին՝ հաղթահարելու դժվարին այս փորձություններն ու հալածանքները:

«Свободу нашим плененным братьям»
С обеспокоенным сердцем мы следим за несправедливыми и выдуманными судебными процессами, проводимыми против незаконно удерживаемых армянских заложников в Азербайджане. Очередным свидетельством этого поведения, явно направляемого политическим руководством Баку и противоречащего основным правам человека и международно признанным нормам, касающимся пленных, является судебный процесс, назначенный на 17 января, преследующий исключительно политические цели.
До сих пор видимая неэффективность усилий, предпринимаемых на государственном уровне, и решимость азербайджанской стороны заставляют нас быть более решительными и едиными в защите справедливости для наших соотечественников. Независимо от наших политических взглядов, субъективного отношения и убеждений, мы должны осознавать, что сегодня военно-политическое руководство Республики Арцах и все заложники обвиняются главным образом за то, что действовали в интересах независимости и армянской идентичности Арцаха, и этот вымышленный и ложный судебный процесс прежде всего оскорбляет наше национальное достоинство.
Поэтому, дорогие, призываем всех вас молиться и просить Всемогущего Бога открыть двери Своей справедливости и милосердия для нашего народа, укрепить наших соотечественников, находящихся в плену, чтобы они смогли преодолеть эти трудные испытания и преследования.