Ազատութիւն` եղբարց մերոց գերելոց
Մտահոգ սրտով ենք հետևում Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ պատանդների հանդեպ իրականացվող անարդար և շինծու դատական գործընթացներին: Բաքվի քաղաքական ղեկավարության կողմից հստակ ուղղորդվող՝ մարդու հիմնարար իրավունքներին, գերիների մասին միջազգայնորեն ընդունված նորմերին հակասող այս վարքագծի հերթական ցուցիչը հունվարի 17-ին կատարվելիք և բացառապես քաղաքական նպատակներ հետապնդող դատավարությունն է:
​Մինչ օրս պետական մակարդակով գործադրվող ջանքերի առայժմ տեսանելի անարդյունավետությունը և ադրբեջանական կողմի վճռականությունը ստիպում են մեզ լինել ավելի վճռական ու միասնական՝ պաշտպանելու մեր ժողովրդի զավակների արդար դատը: Անկախ մեր քաղաքական հայացքներից, սուբյեկտիվ վերաբերմունքից ու համոզմունքերից, պետք է գիտակցենք, որ այսօր ԱՀ ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը և առհասարակ բոլոր պատանդները մեղադրվում են գլխավորապես այն բանի համար, որ գործել են ի շահ Արցախի անկախության և հայկականության, իսկ այս մտացածին ու կեղծ դատավարությունը առաջին հերթին վիրավորում է մեր ազգային արժանապատվությունը:
​Ուստի սիրելիներ, հրավիրում ենք ամենքիդ՝ աղոթելու և խնդրելու, որ ամենակարողն Աստված մեր ազգի համար բացի իր արդարության և գթության դռները, զորացնի գերության մեջ գտնվող մեր հայրենակիցներին՝ հաղթահարելու դժվարին այս փորձություններն ու հալածանքները:

Freedom for Our Captive Brethren
We are following with heavy hearts the unjust and fabricated judicial proceedings against Armenian captives unlawfully held in Azerbaijan. These actions, clearly directed by the political leadership of Baku, stand in blatant violation of fundamental human rights and internationally recognized norms concerning prisoners. A stark example of this behavior is the trial scheduled for January 17, which is driven solely by political motives.
The apparent ineffectiveness of state-level efforts to date and the resolute stance of the Azerbaijani side compel us to act with greater determination and unity to defend the just cause of our people’s children. Regardless of our political views, subjective attitudes, or beliefs, we must recognize that today the military-political leadership of the Republic of Artsakh and all captives are being accused primarily for their efforts in advancing the independence and Armenian identity of Artsakh. This contrived and false trial is, above all, an affront to our national dignity.
Therefore, beloved compatriots, we call on everyone to pray and appeal to Almighty God to open the gates of His justice and mercy for our nation, to strengthen our compatriots in captivity, and to help them endure these severe trials and persecutions.