Այսօր Հադրութի օրն է. այց զինվորական պանթեոն
Օգոստոսի 15-ը նշվում է որպես Հադրութի օր: Օրվա կապակցությամբ Արցախի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը, թեմի փոխառաջնորդ Տեր Սահակ վարդապետ Շաքարյանը, Հադրութի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Կամո Պետրոսյանը մի խումբ հադրութեցիների հետ միասին այցելել են «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն և իրենց խոնարհումը բերել հադրութեցի նահատակներին: Կատարվել է հոգեհանգստյան կարգ բոլոր զոհված նահատակների հոգու խաղաղության համար:
Սրբազան Հայրն իր խոսքում ևս մեկ անգամ հիշեցրեց, թե ինչ ծանր վիճակում է հիմա գտնվում մեր հայրենիքը` համոզմունք հայտնելով, որ մեր ազգի համախմբման շնորհիվ մենք նորից կկարողանանք հետ բերել մեր հայկական տարածքներն ու Հադրութը կրկին դարձնել մեր հոգևոր ներշնչման աղբյուրը, որտեղ հայը կհարատևի իր քրիստոնեական արժեհամակարգով:
Վրթանես Սրբազանը պատգամեց, որ մենք միշտ պիտի հիշենք մեր նահատակներին և երբեք չպիտի հետ դառնանք մեր պայքարից` հավատարիմ մնալով մեր նախնիների սրբազան առաքելությանը:

Today is the day of Hadrut: a visit to the military cemetery
August 15 isthe day of Hadrut. On the occasion of the day, the primate of the Artsakh Diocese, Bishop Vrtanes Abrahamyan , the deputy primate of the diocese, Reverend archimandrite Sahak Shakaryan , the head of the administration of the Hadrut region Kamo Petrosyan , together with a group of Hadrut citizens, visited the Yerablur military cemetery and honored the memory of the fallen soldiers from Hadrut. A memorial service was performed for the repose of the souls of all the dead soldiers.
In his speech, Bishop Vrtanes Abrahamyan once again recalled the difficult situation in which our Motherland is now, expressing his conviction that thanks to the unification of our people, we will be able to return our Armenian lands and again make Hadrut a source of our spiritual inspiration, where Armenians will live with their Christian values.
Bishop Vrtanes preached that we must always remember our fallen soldiers and never back down from our struggle, remaining true to the sacred mission of our ancestors.