Աստված օրհնի Հայոց Բանակը
Հանուն Արցախի թեմի ողջ հոգևոր դասի մեր շնորհավորանքներն ենք բերում Ձեզ՝ Հայոց Բանակի կազմավորման 30-րդ հոբելյանի առթիվ:
Բանակը ծնունդն է մեր ժողովրդի ազատատենչ ոգու և իր աստվածատուր իրավունքների արդարացի իրացման: Այն կազմավորվեց Արցախյան ազատագրական պատերազմի կրակների մեջ և դարձավ հայոց անկախ պետականության պատվարը: Հաղթանակներով ստեղծված բանակը 2020 թ.-ին ենթարկվեց անհավասար ծանր փորձության և կրեց բազում զրկանքներ, բայց իրատես լինելով, պետք է արձանագրենք, որ մեր բանակը ուժերի ներածին չափով դիմագրավեց նենգ թշնամուն, որով կանխեց մեր ժողովրդի հերթական ցեղասպանությունը: Մենք բոլորս ականատես եղանք քաջության ու սխրանքի բազում նոր դեպքերի: Ի թիվս քաջարի մեր զինվորների, իրենց անմնացորդ ու նվիրյալ ծառայությունը բերեցին նաև մեր բանակի գնդերեցները, ովքեր թե՛ խաղաղ և թե՛ պատերազմական պայմաններում եղան իրենց վստահված հոտի կողքին իրենց խոսքով ու գործով:
Բազում են հարցերը, թե ինչու ունեցանք այնպիսի վերջնարդյունք, որպիսին ոչ ոք չէր ցանկանում: Բայց ցանկություններն այլ են, իրականությունը՝ այլ: Իրականությունը այն է, որ այսօրվա պարտությունը արդյունք է շղթայական մանր և մեծ սխալների, ավելի շատ անձնասիրության, քան աստվածասիրության և դրանից ծնվող հայրենասիրության:
Այսօր, երբ նշում ենք Բանակի 30-ամյա հոբելյանը, մենք պետք է հաշվետու հայացքով նայենք մեր անցյալին, հասկանանք մեր բացթողումներն ու թերացումները, հասկանանք, թե ինչքանով ենք մենք սիրում մեր երկիրն ու բանակը և այսկերպ ուղղենք նրա կորացած մեջքը, այլապես «Անցյալը մոռացողին պատժում է ապագան» Նժդեհյան խոսքը գործելու է մեր վրա:
Մեր աղոթքն է, որ Աստված իմաստություն տա մեր ժողովրդին հասկանալու պետության և բանակի իրական արժեքն ու դերը, և անձնական շահը ստորադասելու ընդհանուրին: Աղոթում ենք նաև մեր քաջարի նահատակների հոգիների խաղաղության և գերված մեր տղաների շուտափույթ վերադարձի համար:

Пусть Бог благословит армянскую армию.
Слова благословения Предстоятеля Арцахской епархии по случаю 30-летнего юбилея образования Армянской Армии.
Господа офицеры, солдаты, капелланы и дорогие борцы за свободу,
от имени всего духовенства Арцахской епархии приносим вам поздравления по случаю 30-летнего юбилея образования Армянской Армии. Армия есть плод свободолюбивого духа нашего народа и справедливой реализации его богоугодных прав.
Она была сформирована в разгар Арцахской освободительной войны и стала оплотом независимой армянской государственности. Созданная победами армия претерпела суровые испытания в неровном бою в 2020-ом году, пережила немало лишений, но, дав реальную оценку ситуации, мы должны констатировать, что наша армия в меру своих сил противостояла коварному врагу, тем самым предотвратив очередной геноцид нашего народа. Мы все были свидетелями многих новых проявлений мужества и героизма. Среди наших храбрых воинов свою неутомимую и самоотверженную службу несли капелланы нашей армии, которые и в мирное, и в военное время словом и делом стояли за свою паству.
Вопросы о том, почему результат, которого никто не хотел, таков, многочисленны. Но желания наши одни, а реальность иная. Реальность такова, что сегодняшнее поражение является результатом ряда маленьких и больших ошибок, оно является результатом скорее эгоизма, чем благочестия, порождающего патриотизм.
Сегодня, когда мы отмечаем 30-летний юбилей Армии, мы должны взглянуть на свое прошлое, понять свои недочеты и недостатки, понять, как сильно мы любим свою страну и свою армию, тем самым расправить ей плечи, иначе слова Нжде – «Забывшего прошлое, наказывает будущее» станут реальностью для нас.
Мы молимся о том, чтобы Бог дал мудрость нашему народу понять реальную ценность и роль нашей страны и армии, и поставить общие интересы выше личных. Мы также молимся за упокой душ наших храбрых погибших воинов и за скорейшее возвращение наших пленных сыновей.