Աստված օրհնի Հայոց Բանակը
Հանուն Արցախի թեմի ողջ հոգևոր դասի մեր շնորհավորանքներն ենք բերում Ձեզ՝ Հայոց Բանակի կազմավորման 30-րդ հոբելյանի առթիվ:
Բանակը ծնունդն է մեր ժողովրդի ազատատենչ ոգու և իր աստվածատուր իրավունքների արդարացի իրացման: Այն կազմավորվեց Արցախյան ազատագրական պատերազմի կրակների մեջ և դարձավ հայոց անկախ պետականության պատվարը: Հաղթանակներով ստեղծված բանակը 2020 թ.-ին ենթարկվեց անհավասար ծանր փորձության և կրեց բազում զրկանքներ, բայց իրատես լինելով, պետք է արձանագրենք, որ մեր բանակը ուժերի ներածին չափով դիմագրավեց նենգ թշնամուն, որով կանխեց մեր ժողովրդի հերթական ցեղասպանությունը: Մենք բոլորս ականատես եղանք քաջության ու սխրանքի բազում նոր դեպքերի: Ի թիվս քաջարի մեր զինվորների, իրենց անմնացորդ ու նվիրյալ ծառայությունը բերեցին նաև մեր բանակի գնդերեցները, ովքեր թե՛ խաղաղ և թե՛ պատերազմական պայմաններում եղան իրենց վստահված հոտի կողքին իրենց խոսքով ու գործով:
Բազում են հարցերը, թե ինչու ունեցանք այնպիսի վերջնարդյունք, որպիսին ոչ ոք չէր ցանկանում: Բայց ցանկություններն այլ են, իրականությունը՝ այլ: Իրականությունը այն է, որ այսօրվա պարտությունը արդյունք է շղթայական մանր և մեծ սխալների, ավելի շատ անձնասիրության, քան աստվածասիրության և դրանից ծնվող հայրենասիրության:
Այսօր, երբ նշում ենք Բանակի 30-ամյա հոբելյանը, մենք պետք է հաշվետու հայացքով նայենք մեր անցյալին, հասկանանք մեր բացթողումներն ու թերացումները, հասկանանք, թե ինչքանով ենք մենք սիրում մեր երկիրն ու բանակը և այսկերպ ուղղենք նրա կորացած մեջքը, այլապես «Անցյալը մոռացողին պատժում է ապագան» Նժդեհյան խոսքը գործելու է մեր վրա:
Մեր աղոթքն է, որ Աստված իմաստություն տա մեր ժողովրդին հասկանալու պետության և բանակի իրական արժեքն ու դերը, և անձնական շահը ստորադասելու ընդհանուրին: Աղոթում ենք նաև մեր քաջարի նահատակների հոգիների խաղաղության և գերված մեր տղաների շուտափույթ վերադարձի համար:

May God bless the Armenian army.
Blessings of the leader of the Artsakh Diocese on the occasion of the 30th anniversary of the formation of the Armenian Army
Dear officers, soldiers, chaplains and freedom fighters,
on behalf of the clergy of the Artsakh diocese, we bring you congratulations on the occasion of the 30th anniversary of the founding of the Armenian Army.
The Army is the birth of the freedom-loving spirit of our nation and the just realization of their God-pleasing rights. It was formed in the height of the Artsakh liberation war and became a stronghold of the independent Armenian statehood. The army created by victories underwent severe trials in an unequal battle in 2020, experienced a lot of hardships, but giving a real assessment of the situation, we must state that our army resisted the insidious enemy to the best of its ability, thereby preventing another genocide of our nation. We have all witnessed many new manifestations of courage and heroism. Among our brave warriors, the chaplains of our army carried out their tireless and selfless service, both in peacetime and in wartime, stood up for their flock in word and deed.
Questions about why the result, which no one wanted, is such are numerous. But our desires are the same, and the reality is different. The reality is that today's defeat is the result of a series of small and big mistakes. It is the result of selfishness rather than piety, which generates patriotism.
Today, when we celebrate the 30th anniversary of the Army, we must look at our past, understand our omissions and shortcomings, understand how much we love our country and our army, thereby correcting its bent back, otherwise, Nzhdeh's words - "Forgetful of the past will be punished by the future" will affect us.
We pray that God gives wisdom to our people to understand the real value and role of our country and army, and to put common interests above personal ones. We also pray for the repose of the souls of our brave fallen soldiers and for the speedy return of our captive sons.