Արցախյան մշակույթի մասին խոսվեց Զալցբուրգում
Արցախի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը մայիսի 11-ին մասնակցել է Զալցբուրգի համալսարանում կայացած «Մշակույթը կոնֆլիկտում. Հայկական մշակութային ժառանգությունն Արցախում» մշակութային միջոցառմանը։
Միջոցառման ընթացքում քննարկվել են Արցախի պատմամշակութային ժառանգության պահպանման հետ կապված հարցեր։ Արցախի թեմի առաջնորդը հանդես եկավ ելույթով, որով ներկայացրեց արցախյան վերջին պատերազմի հետևանքով ադրբեջանական վերահսկողության տակ մնացած բազմաթիվ վանքերի, եկեղեցիների, հուշարձանների վերաբերյալ՝ մտահոգություն հայտնելով վերջիններիս ճակատագրի վտանգված լինելու մասին։
Միջոցառմանը ներկա էին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի՝ Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության հարցերով գրասենյակի տնօրեն Հոգեշնորհ Գարեգին վարդապետ Համբարձումյանը, Զալցբուրգի արքեպիսկոպոս Ֆրանց Լաքները, ինչպես նաև Կենտրոնական Եվրոպայի և Շվեդիայի Հայրապետական Պատվիրակ Գերաշնորհ Տեր Տիրան եպիսկոպոս Պետրոսյանը, ԱՄՆ Արևմտյան թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանը։

В Зальцбурге говорили о культуре Арцаха
11 мая в Зальцбургском университете глава Арцахской епархии, Его Преосвященство епископ Вртанес Абрамян принял участие в культурном мероприятии «Культура в конфликте: армянское культурное наследие в Арцахе».
В ходе мероприятия были обсуждены вопросы, связанные с сохранением историко-культурного наследия Арцаха. Глава Арцахской епархии выступил с речью, в которой рассказал о многочисленных монастырях, церквях и памятниках, оставшихся под контролем Азербайджана в результате последней Арцахской войны, выразив обеспокоенность о их судьбе.
В мероприятии приняли участие директор управления по вопросам сохранения духовно-культурного наследия Арцаха действующий в Первопрестольном Святом Эчмиадзине, Его Преосвященство архимандрит Гарегин Амбарцумян, а также архиепископ Зальцбурга Франц Лакнер, Его Преосвященство епископ Тиран Петросян, патриарший делегат в Центральной Европе и Швеции, и Его Преосвященство архиепископ Овнан Тертерян, Глава Западной епархии США.