Արցախյան մշակույթի մասին խոսվեց Զալցբուրգում
Արցախի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը մայիսի 11-ին մասնակցել է Զալցբուրգի համալսարանում կայացած «Մշակույթը կոնֆլիկտում. Հայկական մշակութային ժառանգությունն Արցախում» մշակութային միջոցառմանը։
Միջոցառման ընթացքում քննարկվել են Արցախի պատմամշակութային ժառանգության պահպանման հետ կապված հարցեր։ Արցախի թեմի առաջնորդը հանդես եկավ ելույթով, որով ներկայացրեց արցախյան վերջին պատերազմի հետևանքով ադրբեջանական վերահսկողության տակ մնացած բազմաթիվ վանքերի, եկեղեցիների, հուշարձանների վերաբերյալ՝ մտահոգություն հայտնելով վերջիններիս ճակատագրի վտանգված լինելու մասին։
Միջոցառմանը ներկա էին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի՝ Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության հարցերով գրասենյակի տնօրեն Հոգեշնորհ Գարեգին վարդապետ Համբարձումյանը, Զալցբուրգի արքեպիսկոպոս Ֆրանց Լաքները, ինչպես նաև Կենտրոնական Եվրոպայի և Շվեդիայի Հայրապետական Պատվիրակ Գերաշնորհ Տեր Տիրան եպիսկոպոս Պետրոսյանը, ԱՄՆ Արևմտյան թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանը։

It was talked about the culture of Frtsakh in Salzburg
On May 11, at the University of Salzburg, the Primate of the Artsakh Diocese, His Grace Bishop Vrtanes Abrahamyan, took part in the cultural event “Culture in Conflict: Armenian Cultural Heritage in Artsakh”.
During the event, issues related to the preservation of the historical and cultural heritage of Artsakh were discussed. The Primate of the Artsakh Diocese delivered a speech in which he spoke about the numerous monasteries, churches and monuments that remained under the control of Azerbaijan as a result of the last Artsakh war, expressing concern about their fate.
The event was attended by the director of the department for the preservation of the spiritual and cultural heritage of Artsakh, acting in the Mother See of Holy Echmiadzin, His Grace Archimandrite Garegin Hambardzumyan, as well as Archbishop Franz Lakner of Salzburg, His Grace Bishop Tiran Petrosyan, Patriarchal Delegate to Central Europe and Sweden, and His Grace Archbishop Hovnan Terterian, Primate of the Western Diocese of the USA.