Արցախցի մանուկների Սուրբ Ծննդյան միջոցառումը
Դետեմբերի 28-ին տեղի ունեցավ «Լույս Արցախի մանուկներին» կրթական ծրագրի Սուրբ Ծննդյան միջոցառումը։ Միջոցառումը սկսվեց Արցախի օրհներգով. երեխաները հանդես եկան ազգային երգ ու պարով, արտասանություններվ, որ համեմված էր արցախյան բարբառով՝ ուխտելով վերադառնալ մեր Արցախի սիրուն աշխարհ։ Միջոցառմանը ներկա էին Արցախի նախկին պետական այրեր։
Արցախի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանն իր ելույթի ընթացքում շեշտեց այսպիսի կրթական ծրագրերի կարևորությունը. «Արցախահայության ներկա վիճակը թելադրում է մեզ ավելի միասնական լինելու, ավելի նպատակային ծրագրեր իրականացնելու և մշտապես ունենալ մեր մտքի և սրտի մեջ Արցախը և Արցախի պետականությունը»: Ելույթ ունեցավ Դանիական — հայկական բարեգործական առաքելության «Լույս մանկանց» կրթական ծրագրերի տնօրեն Արշավիր Գաբուջյանը. «Ձմեռ Պապին մեզ բան թող չբերի, այլ թող մեզ դարձյալ տանի դեպի մեր սիրուն Արցախ աշխարհ»:
Հայաստանի Աստվածաշնչային Ընկերության արցախցիների հետ կապված ծրագրերի ղեկավար Տարոն Թարվերդյանն իր ելույթում նշեց մանուկների կյանքում Աստվածաշնչի կարևորության մասին և շնորհավորեց երեխաների գալիք Սուրբ Ծննունդն ու Ամանորը։
Միջոցառման տաղավարում հատուկ անկյուն էր զբաղեցնում գունագեղ ազգային զարդանախշերով կարպետները, որոնք երեխաները պատրաստել էին արտթերապիայի հանդիպումներին։ Նրանցից առավել ակտիվ 4 երեխաներ պարգևատրվեցին հավաստագրերով և գրքերով։
Միջոցառման ավարտին Հայաստանի Աստվածաշնչային ընկերության կողմից բոլոր երեխաներին բաժանվեցին թեմատիկ Աստվածաշնչեր։ Արարատյան Հայրապետական թեմի Եռաբլուրի Սրբոց Վարդանանց նահատակաց եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Հովհաննես քահանա Հովհաննիսյանի, եկեղեցու հավատացյալների և տիկնանց միության ջանքերով արցախցի փոքրիկները Ձմեռ Պապիկից ստացան Սուրբ Ծննդյան գեղեցիկ նվերներ։

Рождественское мероприятие детей из Арцаха
28 декабря состоялось рождественское мероприятие образовательной программы «Свет детям Арцаха». Мероприятие началось с гимна Арцаха. Дети исполнили национальные песни и танцы, читали стихотворения, украшенные арцахским диалектом, поклявшись вернуться в прекрасный мир нашего Арцаха. На мероприятии присутствовали бывшие государственные деятели Арцаха.
Глава Арцахской епархии, Его Преосвяшенство епископ Вртанес Абрамян в своем выступлении подчеркнул важность таких образовательных программ: «Нынешная ситуация арцахцев требует от нас быть более едиными, реализовывать более целеустремленные программы и всегда помнить о нашем Арцахе и его государственности в наших сердцах и мыслях». Выступил директор образовательных программ Датско-армянской благотворительной миссии «Свет детям» Аршавир Габуджян: «Пусть Дед Мороз не принесет нам вещей, но пусть он снова приведет нас в наш красивый мир Арцаха».
Руководитель программ Армянской Библейской Ассоциации по работе с арцахцами Тарон Тарвердян в своем выступлении отметил важность Библии в жизни детей и поздравил детей с наступающим Рождеством и Новым годом.
На стенде мероприятия в специальном уголке располагались яркие ковры с национальными узорами, которые дети сделали на встречах арт-терапии. Четверо самых активных детей были награждены сертификатами и книгами.