Արցախի երեխաներին համախմբել էր եկեղեցին
Երևանի Սուրբ Երրորդություն եկեղեցու դահլիճը իր հարկի տակ էր համախմբել մի քանի տասնյակ արցախցի փոքրիկների` իրարից կարոտն առնելու։ Փոքրիկները Արցախի Վաղուհաս, Քոլատակ, Շահմասուր գյուղերի կիրակնօրյա դպրոցների սաներն էին` իրենց հոգևոր հովիվ արժանապատիվ Տեր Հովհաննես քահանա Հովհաննիսյանի առաջնորդությամբ:
Հանդիպմանը ներկա էր Արցախի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը: Միջոցառումը մեկնարկեց աղոթքով։
Հանդիպման նպատակը համախմբվածությունն ամուր պահելն է։ Միջոցառումն առանց ամանորյա անակնկալների չանցավ․ 60 երեխաների սպասում էին տոնածառի տակ դրված նվերները։
Սրբազան Հայրն իր խոսքում շեշտեց՝ պիտի արժևորենք այն կարևորը, որ մեզ տվեց Աստված՝ կյանքը․ «Պետք է հաստատուն պահենք մեր վերադարձը Արցախ և այն ամրագրենք որպես հաղթական վերադարձ։ 2024 թվականի մեր կարգախոսը պիտի այդպիսին լինի՝ վերադարձ Արցախ։ Այդ գաղափարը պիտի դառնա ապրելակերպ»։
Վրթանես Սրբազանը հավելեց՝ այդ գործում մեծ դեր ունեն նաև երեխաները։ Նա հորդորեց բոլոր արցախահայերին չարտագաղթել Մայր Հայաստանից.«Այստեղ կարող ենք համախմբված, միասնական լինել մինչև տուն վերադառնալը»։
«Մենք կորցրինք մեր չքնաղ Արցախը՝ մեր հայրենիքը, բայց չկորցրինք հույսը, որ պիտի վերադառնանք»,- ընդգծեց Տեր Հովհաննեսը, ով Սուրբ Հակոբավանքի վանահայրն էր։
Տեր Հովհաննեսը կոչ արեց երեխաներին՝ հաճախել իրենց համայնքներում գործող եկեղեցիների կիրակնօրյա դպրոցներ։ Միևնույն ժամանակ ներկաներն ընդգծեցին Արցախի թեմի կիրակնօրյա դպրոցները պահպանելու անհրաժեշտությունը, որը նաև համախմբող դեր ունի։
Հանդիպմանը դրամական օգնություն ցուցաբերվեց պատերազմի ժամանակ զոհված հայորդիների ընտանիքներին։
Նվերներն ու դրամական աջակցությունը տրամադրվեց բարերարներ Վարդան Մանուկյանի և Գրիգորի Հայրապետյանի հովանավորությամբ։

Детей Арцаха объединила Церковь
Зал церкви Святой Троицы в Ереване собрал десятки детей из Арцаха, чтобы утолить тоску. Дети были учениками воскресных школ сел Вагуас, Колатак, Шахмасур Арцаха под руководством своего духовного пастыря, преподобного отца Ованеса Ованнисяна.
На встрече присутствовал глава Арцахской епархии, Его Преосвященство епископ Вртанес Абрамян. Мероприятие началось с молитвы.
Цель встречи – сохранить единство. Мероприятие не обошлось без новогодних сюрпризов. 60 детей ждали подарков, разложенных под елкой.
В своей речи Святейший Отец подчеркнул, что мы должны ценить то важное, что дал нам Бог: жизнь. «Мы должны верить в наше возвращение в Арцах и зафиксировать его как победное возвращение. Нашим лозунгом на 2024 год должно быть: ВОЗВРАЩЕНИЕ В АРЦАХ. Эта идея должна стать образом жизни».
Епископ Вртанес добавил, что большую роль в этом деле играют и дети. Он призвал всех арцахцев не эмигрировать из Матери-Армении: «Здесь мы можем быть едины, пока не вернемся домой».
"Мы потеряли наш любимый Арцах, нашу Родину, но мы не потеряли надежду, что вернемся", - подчеркнул отец Ованес, который был настоятелем Св. Акобаванка.
Отец Ованес призвал детей посещать воскресные школы церквей, действующих в их общинах. В то же время присутствующие подчеркнули необходимость сохранения воскресных школ Арцахской епархии, которые также играют объединяющую роль.
На встрече была оказана денежная помощь семьям, погибших во время войны.
Подарки и денежная поддержка были предоставлены благотворителями Вардана Манукяна и Григория Айрапетяна.