Արցախի Թեմին Կից «Կիրակնօրյա դպրոց»
Ս.թ. դեկտեմբերի 4-ին, Ստեփանակերտի Աստվածամոր Սուրբ Հովանի Մայր տաճարում և Մարտակերտի Սուրբ Կարապետ եկեղեցում բացվեցին ՀԱԵ Արցախի թեմին կից՝ «Լույս մանկանց» ծրագրի շրջանակներում գործող կիրակնօրյա դպրոցները:
Կիրակնօրյա դպրոցները հոգևոր և գեղագիտական դաստիարակության կրթօջախներ են, որոնք գործելու են շաբաթը 1 օր 8-12 տարեկան երեխաների համար և նպաստելու են մատաղ սերնդի հոգևոր և հայեցի դաստիարակությանն ու մշակութային զարգացմանը: Ծրագրի առաջին փուլում ընդգրկվել են 60-ից ավելի երեխաներ։ Քանի որ մինչև դեկտեմբերի 24-ը հանրապետությունում կարանտին է հայտարարված, իսկ մեզ համար մեր երեխաների առողջությունը շատ թանկ է և չենք ուզում վտանգել այն, այդ իսկ պատճառով կիրակնօրյա դպրոցի դասընթացները կանոնավոր կերպով կմեկնարկեն գալիք տարվա հունվար ամսից։
Ծրագրի շրջանակներում երեխաները հնարավորություն կունենան
- ստանալ տեսական գիտելիքներ Աստվածաշնչային ճշմարտությունների և Հայոց եկեղեցու դավանանքի ու սրբազան ավանդությունների մասին
- ամրապնդել տեսական գիտելիքները գործնականում՝ ձեռքի աշխատանքների միջոցով։
- Զարգացնել իրենց մտածողությունը
- Ուսանել ազգային երգ ու պար
- Հոգևոր երգեցողություն
- Մասնակցել տարբեր ուխտագնացությունների
ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Լուսինե Ղարախանյանը ողջունել է կիրակնօրյա դպրոցների բացումը և նշել, որ մեր հայացքները դեպի Աստված ուղղելով միայն կարող ենք ունենալ ապագայի հիանալի տեսլական։

«Воскресная школа» при Арцахской епархии
4 декабря в Соборе Пресвятой Богородицы в Степанакерте и в молодежном зале церкви Св. Карапета в Мартакерте состоялся запуск проекта «Воскресная школа».
Воскресные школы предназначены для духовного и эстетического воспитания. Они будут работать один день в неделю для детей в возрасте от 8 до 12 лет и будут способствовать воспитанию и культурному развитию подрастающего поколения. На первом этапе программы школа набрала более 60 детей. Поскольку до 24 декабря в республике объявлен карантин, а здоровье наших детей очень дорого нам, мы не хотим подвергать их опасности, поэтому занятия воскресных школ начнутся с января следующего года.
В рамках проекта дети получат возможность
• обрести теоретические знания о библейских истинах, о вероучении и священных традициях Армянской церкви,
• укрепить свои теоретические знания на практике с помощью ремесел,
• развить мышление,
• обучится народным песням и танцам,
• практиковать духовное пение,
• участвовать в различных паломничествах.
Министр образования и науки Арцахской Республики Лусине Караханян приветствовала открытие воскресных школ, отметив, что только устремив свой взор к Богу, мы можем иметь прекрасное видение будущего.