Արցախի Թեմին Կից «Կիրակնօրյա դպրոց»
Ս.թ. դեկտեմբերի 4-ին, Ստեփանակերտի Աստվածամոր Սուրբ Հովանի Մայր տաճարում և Մարտակերտի Սուրբ Կարապետ եկեղեցում բացվեցին ՀԱԵ Արցախի թեմին կից՝ «Լույս մանկանց» ծրագրի շրջանակներում գործող կիրակնօրյա դպրոցները:
Կիրակնօրյա դպրոցները հոգևոր և գեղագիտական դաստիարակության կրթօջախներ են, որոնք գործելու են շաբաթը 1 օր 8-12 տարեկան երեխաների համար և նպաստելու են մատաղ սերնդի հոգևոր և հայեցի դաստիարակությանն ու մշակութային զարգացմանը: Ծրագրի առաջին փուլում ընդգրկվել են 60-ից ավելի երեխաներ։ Քանի որ մինչև դեկտեմբերի 24-ը հանրապետությունում կարանտին է հայտարարված, իսկ մեզ համար մեր երեխաների առողջությունը շատ թանկ է և չենք ուզում վտանգել այն, այդ իսկ պատճառով կիրակնօրյա դպրոցի դասընթացները կանոնավոր կերպով կմեկնարկեն գալիք տարվա հունվար ամսից։
Ծրագրի շրջանակներում երեխաները հնարավորություն կունենան
- ստանալ տեսական գիտելիքներ Աստվածաշնչային ճշմարտությունների և Հայոց եկեղեցու դավանանքի ու սրբազան ավանդությունների մասին
- ամրապնդել տեսական գիտելիքները գործնականում՝ ձեռքի աշխատանքների միջոցով։
- Զարգացնել իրենց մտածողությունը
- Ուսանել ազգային երգ ու պար
- Հոգևոր երգեցողություն
- Մասնակցել տարբեր ուխտագնացությունների
ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Լուսինե Ղարախանյանը ողջունել է կիրակնօրյա դպրոցների բացումը և նշել, որ մեր հայացքները դեպի Աստված ուղղելով միայն կարող ենք ունենալ ապագայի հիանալի տեսլական։

"Sunday School" at the Artsakh Diocese
On December 4, in the Cathedral of the Most Holy Theotokos of St. Hovhan in Stepanakert and in the youth hall of the Church of St. Karapet in Martakert, the project "Sunday School" was launched.
Sunday schools are schools for spiritual and aesthetic education that will work one day a week for children aged 8 to 12 and will contribute to the upbringing and cultural development of the younger generation. More than 60 children were involved in the first stage of the program. Since quarantine has been declared in the republic until December 24, and the health of our children is very dear to us, we do not want to endanger them, so Sunday school classes will begin from January next year.
As part of the program, children will have the opportunity;
• gain theoretical knowledge about biblical truths, about the doctrine and sacred traditions of the Armenian Church,
• strengthen your theoretical knowledge in practice with the help of crafts,
• develop thinking,
• will learn folk songs and dances,
• practice spiritual chanting,
• participate in various pilgrimages.
Artsakh Republic Minister of Education and Science Lusine Karakhanyan welcomed the opening of Sunday schools, noting that only by directing our gaze to God, we can have a wonderful vision of the future.