Արցախի թեմի առաջնորդի խոսքը արցախահայութանը
Սիրելի՛ Հայրենակիցներ, իրապես Դուք հերոս ժողովրդի հերոս զավակներն եք: Այսօր Դուք մի կողմ եք թողել Ձեր բոլոր տեսակի անձնական նեղություններն ու դժվարությունները և եկել եք այստեղ՝ Վերածննդի հրապարակ, Ձեր հերոս նախնիների սրբազան կանչով, ովքեր սկսեցին Արցախյան շարժումը, որն հետո դարձավ պայքար ու գոյապայքար, որպեսզի ցույց տաք համայն հայությանը, որ Արցախը ապրում է և պիտի ապրի, քանզի ավետարանական խոսքի համաձայն մեր «Այո»-ն այո է, «ոչ»-ը՝ ոչ: Ես, որպես թեմակալ առաջնորդ, ոչ միայն օրհնում, այլ նաև խոնարհվում եմ Ձեր նվիրական կեցվածքի առջև: Մենք շատ մեծ գին ենք վճարել, որպեսզի կարողանանք ապրել ազատ, անկախ, ինքնորոշված Արցախում, և մեր այսօրվա խորհրդանշական հավաքը վառ ապացույցն է այն իրողության, որ արցախյան շարժումն ավարտված չէ և այն շարունակվում է նոր շեշտադրմամբ, որովհետև մենք ապրող ազգ ենք, և հակառակ տեսանելի և անտեսանելի թշնամիների, Արցախը պիտի ապրի և զորանա: 1988-ի անկախության «Այո»-ն մնում է այժմեական և ավելի զորեղ, որպեսզի այն դառնա համախմբող ողջ հայության համար, պիտի դառնա հոգու ճիչ` անտարբերությունից հանելու շատերին և ճշմարիտ ճանապարհից շեղվածներին հետ դարձնելու, դառնա առ Աստված աղերս` փրկության և հավերժության համար:
Վստահեցնում ենք Ձեզ, որ այսօր ողջ հայությունը Հայաստանում և սփյուռքում սպասում է արցախահայության որոշմանը, և ժողովուրդն իր օրենսդիր ղեկավարության հետ միասին կայացրել է այդ որոշում-հայտարարությունը: Ուստի մեզ մնում է, որ մեզնից դեն նետենք մեր միասնականությանն ու պայքարին խանգարող բոլոր տեսակի խոտելի ու խոցելի երևույթները: Հագնենք Աստծո սպառազինությունը. հագնենք հավատքի պատմուճանը, վերցնենք առաքինությունների վահանն ու արդարության սուրը և դառնանք մեկ միասնություն, որն իրոք հարիր է արցախցիներին, միասնաբար բռնենք արցախյան շարժման ռահվիրաների ձեռքը՝ շարունակելու մեր արդար պայքարը:
Սիրելիներ, այսօր մեր ազգը կանգնած է այնպիսի դժվարին փորձության առաջ, երբ դրված է մեր լինել – չլինելու, մեր ազգային արժանապատվության ու կորստի հարցը։ Մենք կյանքի և մահվան պայքարի մեջ ենք և մեր ապրելու իրավունքը փորձում են որոշել առանց մեզ. չար ուժերը փորձում են Արցախը հայաթափել, որոշումներ կայացնել ոչ ի նպաստ մեզ և այս ամենին տալ «քաղաքակիրթ» ձևակերպումներ: Բայց մենք գիտենք, որ Արցախի հարցը սովորական հարց չէ, այն չարի և բարու, խավարի և լույսի պատերազմ է, քոչվորի և տեղաբնիկի հարց է, որն ուզում են լուծել գաղտնի և առանց մեզ:
Այսօր Արցախի հարցի լուծման միայն ու միայն մեկ տարբերակ կա՝ ազատ ու ինքնորոշված Արցախ: Ահա այդ համոզումով է, որ մենք արդեն իսկ 30 և ավելի տարիներ ասում ենք՝ «Այո» ինքնորոշմանը:
Այսօր Արցախի կողքին լինել` նշանակում է լինել արդարության և քաղաքակրթության կողքին, սա է բանալին Արցախի հարցի լուծման, կանգնել ազգերի ինքնորոշման քաղաքակիրթ ձևաչափի կողքին:
Ինչպես նախկինում, այնպես էլ այսօր Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին կանգնած է արցախահայության կողքին իր ազգընտիր Հայրապետով:
Աղոթում եմ, որ Աստված օրհնի մեր միասնությունը, օրհնի մեր Արցախ աշխարհը և նրա ազատատենչ ոգին:
Մեր շնորհակալությունն ու օրհնությունն ենք բերում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող զորախմբին և հրամանատարությանը, որ ապահովում են մեր ամենօրյա կյանքն ու խաղաղությունը մեր հողում: Մեր երախտագիրությունն ենք հայտնում Ռուս Ուղղափառ եկեղեցուն, որ այսօր իր հոգևոր «դեսպանությունն» ունի Արցախում, որտեղ ամեն օր աղոթք է բարձրացվում Ռուսաստանի և Արցախի համար: Լիահույս եմ, որ այս հոգևոր դեսպանության հենքի վրա վեր կխոյանան բարեկամանական ևս երկու կարևոր կառույցներ՝ տնտեսական և քաղաքական ոլորտներում:
Սիրելի Հայրենակիցներ, եթե մենք լինենք միասնական և ապրենք Աստվածահաճո կյանքով, ապա Աստված չի ուշացնի Արցախի փրկության օրը։ Մտածենք այս ոգով և գործենք այդ հավատով:

Речь главы арцахской епархии к арцахцам
Дорогие соотечественники, вы поистине героические дети героического народа. Сегодня вы оставили в стороне все свои личные заботы и трудности и пришли сюда, на площадь Возрождения, по священному зову своих героических предков, начавших арцахское движение, ставшее впоследствии борьбой за выживание, чтобы показать всему армянскому народу, что Арцах живет и будет жить, потому что по евангельскому слову наше "да" - да, "нет" - нет. Я, как глава епархии, не только благословляю, но и преклоняюсь перед вашим благочестивым поведением. Мы заплатили очень высокую цену, чтобы иметь возможность жить в свободном, независимом, самоопределившемся Арцахе, и наша сегодняшняя символическая встреча является доказательством того, что Арцахское движение не закончилось и оно продолжается с новым акцентом, потому что мы живущий народ, и вопреки видимым и невидимым врагам, Арцах будет жить и крепнуть. «Да» независимости в 1988 году остается актуальным и более твердым, чтобы оно стало объединяющим для всех армян, оно должно стать криком души, чтобы вывести многих из равнодушия и повернуть вспять тех, кто отклонился от истинного пути, оно должно стать молитвой к Богу о спасении и вечности.
Արցախի թեմի առաջնորդի խոսքը
Уверяем вас, что сегодня весь армянский народ Армении и Диаспоры ждут решения арцахцев, и народ вместе со своим законодательным руководством вынес это решение-заявление. Поэтому нам остается отбросить от себя всякие неприемлимые и уязвимые явления, мешающие нашему единству и борьбе. Наденем доспехи Божии: облачимся в одежды веры, возьмем щит добродетели и меч справедливости и станем единством, которое действительно подходит народу Арцаха, возьмемся за руки предшественников арцахского движения для продолжения нашей справедливой борьбы.
Дорогие, сегодня наш народ стоит перед таким тяжелым испытанием, когда ставится вопрос о нашем бытии-небытии, о нашем национальном достоинстве и исчезновении. Мы ведем борьбу между жизнью и смертью, и наше право жить пытаются решить без нас: злые силы пытаются обезлюдить Арцах, пытаются принимать решения не в нашу пользу и придают всему этому «цивилизованную» формулировку. Но мы знаем, что вопрос Арцаха – это не обычный вопрос, это война зла и добра, тьмы и света, это вопрос кочевника и туземца, которую хотят решить тайно и без нас.
Сегодня есть только один путь решения арцахской проблемы: свободный и самоопределяющийся Арцах. Именно с этой убежденностью мы говорим «да» самоопределению вот уже 30 с лишним лет.
Сегодня быть на стороне Арцаха, значит быть на стороне справедливости и цивилизации, это ключ к решению арцахского вопроса, стоять на стороне цивилизованного формата самоопределения наций.
Как и прежде, так и сегодня Армянская Апостольская Святая Церковь стоит рядом с арцахцами со своим всенародно избранным Патриархом.
Я молюсь, чтобы Бог благословил наше единство, благословил наш арцахский мир и его свободолюбивый дух.
Приносим благодарность и благословение войскам и командованию миротворческой миссии Российской Федерации за обеспечение нашей повседневной жизни и мира на нашей земле. Выражаем благодарность Русской Православной Церкви, которая сегодня имеет свое духовное «посольство» в Арцахе, где ежедневно возносятся молитвы за Россию и Арцах. Я полон надежд, что на основе этого духовного посольства будут построены еще две важные структуры дружбы, в экономической и политической сферах.
Дорогие соотечественники, если мы будем едины и будем жить богоугодной жизнью, то Бог не задержит день спасения Арцаха. Давайте думать в этом духе и действовать с этой верой.