Արցախի թեմի առաջնորդի հարցազրույցը «Հետք»-ին
Արցախը կա, և մենք պետք է ոտքի կանգնենք, ստեղծենք կուռ առաքելություն՝ կարճ ժամանակում հետ բերելու մեր հայրենիքը. Վրթանես Սրբազան
Արցախի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի հարցազրույցը «hetq.am» -ին
-Սրբազան հայր, Երևան էիք եկել վիրահատության նպատակով։ Հիմա ինչպե՞ս եք:
-Արդեն լավ: Այն, ինչը սպառնում էր առողջությանս, արդեն չկա:
-Տխուր զուգադիպությամբ՝ ծանր պահերին հոգևոր հոտն Արցախում առանց հովիվ է եղել։
-Ոչ, ես այդպես չեմ համարում: Լիարժեք պահպանել եմ կապն իմ թեմի հետ: Արագ ստեղծել էի հանձախումբ, որը կատարում էր իմ հեռակա հանձնարարությունները, իրենք էլ էին տեղում որոշումներ ընդունում և ինձ զեկուցում: Մայիսին արդեն իմ առողջական վիճակը կարգավորվել էր, և ես փորձում էի վերադառնալ: Ինձ խոստացել էին, որ ինչ ճանապարհով դուրս եմ եկել, դրանով էլ վերադառնալու եմ, բայց չստացվեց: Դիմել եմ ռուս խաղաղապահներին, ռուսական դիվանագիտական խողովակներին, Արցախի ղեկավարությանը, Կարմիր խաչին, Մայր Աթոռն էլ ամեն ինչ անում էր, բայց ապարդյուն: Դե, պարզ է՝ որ կողմն էր անհնարին դարձնում:
-Շրջափակման ընթացքում արցախցիները դիմակայում էին հումանիտար ճգնաժամին, և թվում էր՝ էլի կդիմանան, սակայն եղան սեպտեմբերի 19-ը, հայտնի զարգացումները։ Արցախից դուրս գալիս Դուք կանխատեսո՞ւմ էիք այսպիսի ավարտ։
-Մենք մտածում էինք, որ հրաշք տեղի կունենար՝ մեր հայրենիքի դռները կբացվեն, և Արցախը կդառնա լիարժեք: Ցավոք, կամ մեր աղոթքներն էին տկար, կամ էլ մենք իրավունք չունեինք աղոթելու նման հրաշալի հայրենիքի համար: Ոչ թե Արցախն ընկավ, այլ մենք ընկանք։ Արցախը կա, և մենք պետք է ոտքի կանգնենք, ստեղծենք կուռ առաքելություն՝ կարճ ժամանակում հետ բերելու մեր հայրենիքը: Պետք է առաջնահերթ խոստովանենք, որ սխալ ենք եղել, ձախողվել ենք, չենք ունեցել կարևոր առաքելության զգացումը մեր սրտերում:
-Արցախի կորստի վերջին փուլը եղավ հանրապետության լուծարման մասին հրամանագիրը։ Իսկ ո՞րն էր սկիզբը, ե՞րբ եւ ինչպե՞ս սկսվեց Արցախի անկումը:
-Արցախն ազատագրվեց ոչ թե որովհետև այն ժամանակվա ազատագրողներն ավելի խելացի էին, ավելի լավ էին կռվում, այլ պայքարն ազնիվ սիրով էր ողողված։ Աստված էլ տեսավ մարդկանց սրտերը և հաղթանակ տվեց, բայց մարդիկ չգնահատեցին դա, հպարտացան, գոռոզացան: Եվ նրանք, ովքեր ազատագրեցին Արցախը, կառուցեցին ավելի հզոր պարիսպներ ոչ թե մեր հայրենիքի, այլ իրենց առանձնատների համար: Սա էր կործանարարը: Մենք չհասկացանք՝ ինչ հավիտենական գանձի հետ գործ ունեինք: Իսկ Սուրբ գիրքն ասում է՝ որտեղ ձեր գանձն է, այնտեղ ձեր սիրտն է: Սկզբում մեր սիրտը մեր գանձի հետ էր, բայց հետո մեր սիրտը գնաց եսակենտրոն, նյութական գանձերի կողմը: Իսկ այդ ամբողջ 30 տարիների ընթացքում թշնամին հաղթանակի ծրագիր էր մշակում: Մենք չգիտակցեցինք, որ նման հաջողությունը պետության կյանքում կարող է մեկ անգամ լինել, և հաղթանակի դափնին դրեցինք մեր գլխին: Դրա համար Արցախի կորուստը սկսվեց հաղթանակից:
-Տարիների ընթացքում արժեքային անկում ունեցա՞նք:
-Իհարկե: Եթե քեզ տրված նկարելու շնորհն ամբողջապես վերագրում ես քեզ, ամեն ինչ կարող է կորել: Պետք է շնորհակալ լինես և գնահատես՝ որտեղից եկավ այդ հրաշքը:
-Միտումնավո՞ր արվեցին սխալները, թե՞ մոլորություն էր:
-Պատասխանատվություն ունի նաև հոգևորականությունը, որ ժամանակին չբռնեց զավակների ձեռքը, մտավորականությունը, որը կրկին չբռնեց ձեռքը և դարձավ կցորդ ու օգտվեց այդ ճոխ սեղաններից: Սա շարունակվում է մինչև այսօր։
-Դուք դիմել էիք ռուս խաղաղապահներին՝ որ վերահսկեն Արցախի հոգեւոր համալիրները՝ Ադրբեջանի հնարավոր հարձակումներից պաշտպանելու համար: Արձագանք ստացե՞լ եք:
-Ռուսական կողմը իմ խնդրանքը և մեր եկեղեցիների ու վանքերի ցուցակը փոխացնել է Ադրբեջանի ներքին գործերի նախարարին։ Նրանք վստահեցրել են, որ համապատասխան ծառայություն կապահովեն, որ դրանք լինեն անվտանգ, չթալանվեն և չպղծվեն:
-Կարելի՞ է ապավինել այդ խոսքին, եթե հաշվի առնենք, որ Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչը վերածվել է մզկիթի, եւ 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանը պղծել է շատ հոգևոր համալիրներ։
-Անշուշտ, ոչ, բայց մենք որևէ լծակ չունենք: Ես միայն կարող էի խնդրել, մնացածը կարձանագրվի:
-Ի՞նչ են կարողացել իրենց հետ դուրս բերել հոգևորականները վանական համալիրներից:
-Հոգևորականները դուրս են բերել միայն Սուրբ սեղանի վրա եղած սրբությունները, այլ բան անհնարին կլիներ, որովհետև իրենք իրենց ընտանիքների հետ եկել են փոքր մեքենաներով, ուրիշ բան չէին կարող վերցնել:
-Անձամբ Դուք Երեւան գալիս Ձեզ հետ որեւէ սրբություն վերցրե՞լ էիք:
-Ես ուղղակի կարճ ժամկետով գնացել էի վիրահատության, իմ սրտում անգամ նման բանի կասկած չկար: Ես իմ գլխում խենթի հավատքով այնպիսի ծրագրեր էի գծում: Ես կիրակնօրյա դպրոցների ցանց էի ստեղծել, Հայորդաց տներ բացել, թեմապատկան հող էի գնել տնտեսության համար, եկեղեցիներ էի նորոգում, եկեղեցական ռադիոալիք էի բացել: Առհասարակ, Արցախում ոչ մեկը չէր մտածում այս ավարտի մասին, մարդիկ մինչև վերջ տուն էին կառուցում, ես իմ հայրական տունն էի նորոգում։
-Քանի՞ հոգեւորական է եկել Հայաստան, եւ ի՞նչ աստիճաններ ունեն նրանք: Հնարավո՞ր է, որ առաքելությունը շարունակեն տարբեր թեմերում:
-15 հոգևորական է եկել՝ 2 Հայր սուրբ՝ Գանձասարի և Դադիվանքի վանահայրերը, և քահանաներ: Իրենք, անշուշտ, պետք է իրենց առաքելությունը շարունակեն այլ թեմերում, գործընթացը կարգավորվում է:
-Հայաստանի Երրորդ Հանրապետության պատմության ընթացքում առաջին անգամ իշխանության և եկեղեցու միջև կա ընդգծված հակասություն։ Եկեղեցին քննադատում է իշխանության գործելակերպը, իշխանությունն էլ մեղադրում է եկեղեցուն քաղաքականությանը խառնվելու համար: Ձեր կարծիքով` կողմերից ո՞րը պետք է ընդառաջ գնա, որ խզումը վերանա։
-Եթե երկիրը փլուզվում է, եկեղեցին ինչպե՞ս կարող է չահազանգել․ թե ինչպես է դա մեկնաբանվում՝ այլ հարց է: Քաղաքականությունն այլ է, եկեղեցու դիրքշորումը՝ այլ: Այդ զգայուն կառույցը՝ եկեղեցին, որը հազարամյակների պատմություն ունի, լավ է զգում վտանգը: Եթե եկեղեցին զգում է վտանգը, դա նույնն է, թե մարդու սիրտը զգա: Եկեղեցին ահազանգ է հնչեցնում, և ոչ թե որևէ իշխանության կամ ինչ-որ թևի սիրում: Ցավոք, եկեղեցին ճիշտ էր. մենք կորցրինք Արցախը: Եվ հիմա նորից է եկեղեցին ահազանգում, որ վտանգված է հայրենիքը: Եթե հոգևոր ես, ուրեմն, պետք է լսես հայրական հորդորը: Աստված մի արասցե, եթե Երևանի վրա հարձակում լինի, քանի՞ ապաստարան ունենք մենք, ի՞նչ ենք կարողանալու անել: Մենք ոչ մի նոր արհավիրքի պատրաստ չենք: Երբ անձրև է գալիս, տաք ենք, չէ՞, հագնում, բայց հիմա մերկ ենք: Ազգը քանի՞ անգամ պետք է ցեղասպանություն ապրի, որ համապարփակ ծրագիր ունենա, քանի՞ պատերազմ պետք է ունենա, որ ապաստարան կառուցի: Մենք մեր անվտանգությունը չենք կարողանում պաշտպանել, սպասում ենք Եվրոպայից կամ Ռուսաստանից մեզ օգնեն: Անգլիական նավերը Արարատը չեն բարձրանում, ոչինչ չի փոխվել:
-Սամվել Շահրամանյանի նշանակումը միանշանակ չէր ընդունվել, այսօր էլ շատ գործիչներ նշում են, որ նոր նախագահի նշանակումը եղավ Ադրբեջանի հարձակման պատճառ։ Անձամբ Դուք ինչպե՞ս եք վերաբերվել նրա նշանակմանը։
-Ես չեմ կիսում այս տեսակետը: Ադրբեջանն ուներ հստակ ծրագիր և հասավ դրան: Կլիներ Սամվել Շահրամանյանը, թե այլ մարդ՝ էական չէ, նույնը կլիներ, եթե նաև իշխանություն չլիներ:
-Նշանակումից հետո խոսե՞լ եք նրա հետ։
–Խոսել եմ արդեն Երևանում, հասկացել եմ, թե ինչ լուր ունի մեր նախկին նախագահներից, որովհետև անկախ ամեն ինչից՝ նրանք մեր խորհրդանիշներն են: Ես ոգևորվեցի, երբ իմացա, որ նախագահներն ասել էին՝ մինչև վերջին հայը դուրս չգա, մենք դուրս չենք գա։ Սա նշանակում է՝ իրենք իրենց բարձունքում էին:
-Մենք անդադար կարող ենք նշել հանգամանքներ, մատնացույց անել մեղավորների, որոնց պատճառով կորցրինք Արցախը։ Բայց, ի վերջո, ովքե՞ր են հիմնական պատասխանատուները, որոնք պետք է կանգնեն դատարանի առջև, որովհետև խոսքը մի ամբողջ հանրապետության լուծարման մասին է:
-Անուններ չկան, բոլորս ենք մեղավոր: Ամեն մարդ իր խղճի առջև է պատասխանատու և պետք է պատասխան տա Աստծո դատաստանի առջև: Սա ավելի դաժան է և հզոր, քան դատարանը: Ով իր առաքելության մեջ չէ, ուրեմն, սատանայի առաքելության մեջ է, եթե ես իմ հոգևորականի դերից շեղվում եմ, ուրեմն, սատանայի առաքելության մեջ եմ, եթե նախագահ եմ, շեղվում եմ՝ ուրեմն սատանայի դերի մեջ եմ:
-Ինչ-որ երաշխիքների դեպքում հնարավոր համարո՞ւմ եք արցախցիների վերադարձն Արցախ եւ կյանքն Ադրբեջանի տիրապետության ներքո:
-Բացառվում է, չկա նման երաշխիք: Թող դա գիտակցեն սպիտակ դրոշով եկող եվրոպացիները, ռուսները: Էլ ի՞նչ է պետք՝ հասկանալու համար, որ դա անհնարին է: Հիմա մարդիկ իրար չեն ներում, ուր մնաց մենք թշնամուն ներենք, որ ինքը՝ քոչվոր, մեզ տեղահան արեց մեր բնօրրանից: Պետք է գնանք մեր հողում իրենց ենթակայությամբ ապրե՞նք: Ես իմ տանը պետք է գլուխս կա՞խ ապրեմ:
-Ինչպե՞ս եք պատկերացնում Արցախի թեմի պահպանումը: Ի՞նչ ձեւաչափով այն պետք է գործի, եթե հաշվի առնենք, որ թեմի մաս կազմող հոգեւոր կենտրոններն այլեւս թշնամու տիրապետության ներքո են:
-Ես հույս ունեմ և կարծում եմ, որ պետք է պահպանվի: Կպահպանվի այնքանով, որքանով Վեհափառը նպատակահարմար կգտնի:
-Եթե թեմը շարունակի գործել, կարող ենք ասել, որ Դուք վերջին առաջնորդը չեք լինի, այսինքն՝ հետո փոխարինող, շարունակող կունենաք:
-Չեմ կարող ասել, բայց թեմի գոյությունը թույլ կտա ինչ-որ չափով պայքարել մեր հոգևոր ժառանգության պահպանման համար: Հնարավոր է՝ նաև ուխտագնացություններ կազմակերպվեն, պատարագներ մատուցվեն: Ամեն ինչ պետք է փորձենք, որ մեր կարոտը սկզբնական շրջանում այսպես կարողանանք առնել:
-Սրբազան հայր, անփոխարինելի ի՞նչ թողեցինք Արցախում:
-Չկա ավելի մեծ սրբությունը, քան հայրենիքն է: Ամեն ինչ կկառուցենք, նյութական ամեն ինչ կստեղծենք, բայց հոգևոր հայրենիք չենք գտնի: Մենք մեր սրտում չպետք է կորցնենք Արցախը, և արցախցին չպետք է կորցնի իր դիմագիծը, որտեղ էլ լինի:
-Կվերադառնա՞ք Արցախ:
-Հիասթափությունը կործանող երևույթ է: Արցախի հանդեպ սերը չպետք է դադարի, և որքան շատ լինի սերը, այնքան արագ կվերադառնանք: Ազգը պետք է ապագայի ծրագիր ունենա։ Պետք է քաջություն ունենանք, որ մեր հպարտ վիճակից իջնենք, խոնարհվենք ու առաջ գնանք: Արցախ մենք կվերադառնանք սիրով: Արցախը միշտ մնալու է․ իմ սիրտն այդպես է զգում:

The Interview of the Leader of the Diocese of Artsakh with "Hetq"
Artsakh exists, and we must rise, unite, and establish a strong mission to reclaim our homeland swiftly. - Archbishop Vrtanes
The interview of the Most Reverend Archbishop Vrtanes Abrahamyan, leader of the Diocese of Artsakh, with "hetq.am"
- Your Grace, you came to Yerevan for surgery. How are you feeling now?
I am well now. The issue that threatened my health is resolved.
- Unfortunately, during difficult times, the faithful in Artsakh found themselves without their shepherd.
I don’t see it that way. I maintained full communication with my diocese. I quickly formed a committee that carried out my remote instructions. They also made decisions locally and reported to me. By May, my health had stabilized, and I was trying to return. I was promised that I would return by the same route I left, but it didn’t work out. I appealed to the Russian peacekeepers, diplomatic channels, the leadership of Artsakh, the Red Cross, and the Mother See of Holy Etchmiadzin, which did everything possible, but to no avail. It was clear which side made it impossible.
- During the blockade, Artsakh residents endured a humanitarian crisis, and it seemed they would persevere again. However, September 19 and subsequent developments occurred. Did you foresee this outcome when you left Artsakh?
We hoped for a miracle—that the doors to our homeland would open, and Artsakh would thrive. Sadly, either our prayers were weak, or we were unworthy of such a miraculous homeland. It wasn’t Artsakh that fell; we did. Artsakh still exists, and we must stand up, unite, and create a solid mission to reclaim our homeland quickly. First, we must admit our mistakes, acknowledge our failures, and realize that we lacked the sense of mission in our hearts.
- The final stage of Artsakh's loss was the decree dissolving the republic. What, in your view, marked the beginning of Artsakh's decline?
Artsakh was liberated not because its liberators were more intelligent or better fighters but because their struggle was filled with genuine love. God saw the hearts of the people and granted victory. But people didn’t appreciate it—they became proud and arrogant. Those who liberated Artsakh built stronger walls not around our homeland but around their mansions. This was the downfall. We failed to understand the eternal treasure we were entrusted with. As the Holy Bible says, "Where your treasure is, there your heart will be also." Initially, our hearts were with our treasure, but later they shifted toward selfish, material wealth. Meanwhile, for 30 years, the enemy was developing a plan for victory. We failed to grasp that such success in a nation’s history is rare and transient. The seeds of Artsakh's loss were sown in our victory.
- Did we experience a decline in values over the years?
Certainly. If you attribute all the gifts given to you solely to yourself, you risk losing everything. Gratitude and acknowledgment of the source of blessings are essential.
- Were the mistakes deliberate or misguided?
Responsibility also lies with the clergy for not guiding their flock firmly enough, and with the intellectuals, who became complicit and benefited from the lavish tables instead of taking a stand. This persists to this day.
- You appealed to the Russian peacekeepers to safeguard Artsakh’s spiritual sites from potential Azerbaijani attacks. Have you received a response?
The Russian side forwarded my request and the list of our churches and monasteries to Azerbaijan’s Ministry of Internal Affairs. They assured us they would ensure the safety of these sites to prevent looting or desecration.
- Can such assurances be trusted, considering that Ghazanchetsots Cathedral was turned into a mosque, and many spiritual sites were desecrated after the 44-day war?
Certainly not. But we have no leverage. All I could do was make the request. The rest will be documented for history.
- What were the clergy able to take with them from the monasteries?
They managed to take only the sacred items from the altar. Everything else was impossible to carry, as they came with their families in small vehicles.
- Did you bring any sacred items with you when you came to Yerevan?
No, I came for a short-term medical procedure and didn’t foresee anything like this. I was planning with the faith of a dreamer. I was creating a network of Sunday schools, opening youth centers, purchasing land for diocesan farming, renovating churches, and even launching a diocesan radio station. No one in Artsakh was thinking about such an end; people were building homes to the very last day.
- How many clergy have arrived in Armenia, and what ranks do they hold? Could they continue their mission in different dioceses?
Fifteen clergy members have arrived, including two Father Superiors—the abbots of Gandzasar and Dadivank—and priests. They will certainly continue their mission in other dioceses; the process is being organized.
- For the first time in the history of the Third Republic of Armenia, there is a pronounced conflict between the Church and the government. The Church criticizes the authorities, while the government accuses the Church of meddling in politics. In your opinion, which side should take the first step to mend the rift?
If the nation is crumbling, how can the Church remain silent? How it is interpreted is another matter. Politics and the Church's stance are different. The Church, with its millennia of history, is sensitive to danger. When the Church senses danger, it is akin to the heart sensing it. The Church sounds the alarm not out of allegiance to any power or faction but out of love for the nation. Unfortunately, the Church was right; we lost Artsakh. And now the Church is warning again: the homeland is in danger.
- The appointment of Samvel Shahramanyan was not unanimously accepted, and even today many figures say that the appointment of the new president was the reason for Azerbaijan’s attack. How did you personally feel about his appointment?
I do not share this view. Azerbaijan had a clear plan and they executed it. Whether Samvel Shahramanyan was appointed or someone else— it wouldn't have mattered. The same thing would have happened, even if there were no change in the government.
-Did you speak with him after his appointment?
I have already spoken with him in Yerevan, and I understood what news he had from our former presidents. Because regardless of everything, they are our symbols. I was encouraged when I learned that the presidents had said, "We will not leave until the last Armenian leaves." This means they were standing firm on their ground.
-We can constantly point out circumstances and blame those responsible for the loss of Artsakh. But in the end, who are the main individuals responsible, those who should stand before a court, because we are talking about the dissolution of an entire republic?
There are no specific names, we are all guilty. Each person is responsible before their conscience and must answer before God’s judgment. This is harsher and more powerful than any court. If someone is not fulfilling their mission, then they are in the service of Satan. If I stray from my duty as a clergyman, then I am in Satan's service. If I am president and stray, then I am in the role of Satan.
- Would you consider returning to Artsakh under certain guarantees, even under Azerbaijani control?
Absolutely not. Such guarantees don’t exist. Let those coming with white flags—be they Europeans or Russians—understand this. We cannot return to live under their control on our land.
- How do you envision the future of the Diocese of Artsakh? Could it continue to function despite its spiritual centers now being under enemy control?
I hope and believe it will endure, as long as the Catholicos deems it appropriate.
- What is irreplaceable that we left behind in Artsakh?
The greatest sanctity is the homeland itself. We can rebuild material things, but we cannot find a spiritual homeland elsewhere. We must never lose Artsakh in our hearts, and Artsakh residents must preserve their identity wherever they are.
- Will you return to Artsakh?
Despair is destructive. Love for Artsakh must never cease. The more love we have, the sooner we will return. A nation must have a plan for the future. We must find the courage to abandon pride, embrace humility, and move forward. We will return to Artsakh with love. It will always remain—it is what my heart feels.