Արցախի թեմի առաջնորդի հարցազրույցը 168.am-ին
«Եթե կորցնենք հայրենիքը, ապա այլևս իրավունք չունենք որպես ազգ ապրելու. սա պետք է գիտակցենք այսօր, հետո ուշ է լինելու». Արցախի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը 168.am-ի հետ զրույցում անդրադարձել է Արցախում տիրող իրավիճակին և հայության անելիքներին։
Արցախի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ․Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի խոսքով՝ այսօր աշխարհի յուրաքանչյուր ծայրում ապրող հայ պետք է գիտակցի, որ հայրենիք է կորցնում, և հայրենիքը պահպանելու գիտակցմամբ էլ պետք է միավորվի։
«Առհասարակ մեր միավորման, համախմբման հարցը վաղուց պետք է հնչեր, որովհետև սա զուտ անձնական հարց չէ, այլ գլոբալ, մեր ինքնության, ապագայի, հավիտենական քայլող ազգի ճակատագրի հարցն է։ Եթե մենք պասիվ ու կրավորական դիրք ենք բռնում, անտարբեր ենք, ի՞նչ պետք է լինի մեր վիճակը, բնականաբար, շատ բարդ։ Թշնամու կողմից իրականացվող յուրաքանչյուր սադրանք մեր կողմից, չգիտես ինչու, դիտարկվում է կենցաղականից էլ ավելի ցածր որոշակի երևույթ, և դրան չենք էլ անդրադառնում, որ դա թշնամու նախնական ծրագրերի մեջ է մտնում, և այն իրենք կամաց-կամաց առաջ են տանում»։
Ըստ Արցախի թեմի առաջնորդի, եթե այսպես շարունակվի, ապա հասնելու ենք մի հանգրվանի, որտեղ դժվար պետք է լինի համապարփակ ծրագիր կազմել, որը կդառնա հայ ազգի փրկության համար՝ որպես ծրագիր։
«Շատ ենք ուշանում ամեն ինչի մեջ և կարծես թե կցորդված քայլում ենք, որ տեսնենք, թե ադրբեջանական կողմն ինչ է անելու, որից հետո զուտ լրատվական մակարդակով մի խոսք ասենք։ Այս առումով բոլոր ուղղությունները՝ պետականից սկսած, վերջացրած ամենացածր օղակներով, պասիվ են, պասիվ են, պասիվ են և դրա արդյունքն էլ այն կլինի, որ մենք կկորցնենք, կկորցնենք ու կկորցնենք»,- հավելեց Սրբազան հայրը։
Նա ընդգծեց՝ Հայաստանում, Արցախում ու սփյուռքում ապրող յուրաքանչյուր հայ պետք է գիտակցի, որ պետություն է կորցնում, մի պետություն, որի մասին հայի նախնիները երազել են։
«Եթե նա գիտակցում է՝ ինչ է պետությունը, ապա դա նշանակում է, որ հայրենիքը սրբազան երևույթ է, որն այսօր կորցնելու վտանգի առաջ է կանգնած։ Իսկ եթե մարդը չի գիտակցում՝ ինչ է հայրենիքը, նրա համար ծննդավայրն այստեղ է, իսկ ապրելակերպն այլ տեղում, հայրենիքն էլ բոլորովին այլ տեղ է դիտարկում, ապա նման հայի համար էական չէ, թե ինչ է կորցնում։
Այսինքն՝ երբ գիտակցեն պետության կարևորությունը, այն էլ՝ 21-րդ դարում, այդ դեպքում կհասկանան, որ անելիք ունեն։ Մեզ՝ այստեղ ապրողներիս համար էական է մեր պետության գոյությունը, որովհետև եթե մենք կորցնենք մեր հայրենիքը, ապա այլևս իրավունք չունենք որպես ազգ ապրելու։ Սա պետք է գիտակցենք այսօր, հետո ուշ է լինելու։ Պետք է համախմբվել և յուրաքանչյուր հարցի շուրջ պետք է միակամ ու միասնական լինել, անշուշտ, Աստծով և առաջնորդվելով միասնականության ոգով»,- եզրափակեց Արցախի թեմի առաջնորդը։

Интервью главы Арцахской епархии 168.am
«Если мы потеряем родину, мы больше не имеем права жить как нация. Мы должны осознать это сегодня, иначе будет слишком поздно»: в беседе с 168.am глава Арцахской епархии, Его Преосвященство епископ Вртанес Абрамян высказался о ситуации в Арцахе и о действиях армян.
По словам главы Арцахской епархии, Его Преосвященства епископа Вртанеса Абрамяна, сегодня проживающие во всех уголках мира армяне должны осознать, что теряют свою родину, и должны объединиться с осознанием сохранения родины.
«В целом вопрос о нашем объединении надо было ставить давно, потому что это вопрос не просто личный, а глобальный, вопрос нашей идентичности, будущего, судьбы вечно идущей нации. Если мы занимаем пассивную и условную позицию, если нам безразлично, то какое должно быть наше положение?Конечно, очень тяжелое. Каждая провокация противника, почему-то, рассматривается нами как явление ниже бытовых проблем. Мы даже не упоминаем, что это часть первоначальных планов противника и они медленно продвигают его вперед».
По словам главы Арцахской епархии, если так будет продолжаться, мы достигнем точки, когда будет сложно составить комплексную программу, которая станет программой спасения армянского народа.
«Мы во всем очень опаздываем, как будто вместе идем посмотреть, что будет делать азербайджанская сторона, после чего скажем слово на чисто медийном уровне. В этом отношении все направления, начиная от государства, заканчивая низшими звеньями, пассивны, пассивны, пассивны, и в результате мы проиграем, проиграем и проиграем», — добавил Его Святейшество.
Он подчеркнул, что каждый армянин, проживающий в Армении, Арцахе и Диаспоре, должен осознавать, что теряет государство, о котором мечтали предки армян.
«Если он осознает, что такое государство, значит, родина — это святейшее явление, и сегодня есть риск потерять его. А если человек не осознает, что такое родина, то для него место рождения здесь, а образ жизни в другом месте, и родина для него считается совсем другим местом, то для такого армянина не имеет значение, что он теряет.
То есть, когда они будут осознавать важность государства, особенно в 21 веке, тогда они поймут, что им есть чем заняться. Существование нашего государства необходимо для нас, живущих здесь, потому что, если мы потеряем свою родину, мы больше не имеем права жить как нация. Мы должны осознать это сегодня, иначе будет поздно. Мы должны объединиться, мы должны быть едины и единодушны по каждому вопросу, несомненно, Богом, ведомым духом единства», — заключил глава Арцахской епархии.