Արցախի թեմի առաջնորդի անդրադարձը ներկա իրավիճակին
Արցախյան վերջին գոյապայքարից հետո ադրբեջանական կողմը, չբավարարվելով իր այսպես ասած «ձեռքբերումներով», ախորժակ ունի ամբողջ Արցախի վրա, և արդեն քանիցս փորձել է չարանենգ ճանապարհներով հասնել իր նպատակին՝ հոգեբանական տեռորի ենթարկելով արցախահայությանը: Քանի որ արցախահայությունն ունի շատ լավ փորձ՝ հասկանալու թշնամու ծրագրերը, ուստի այսօր էլ լավ զգում է վտանգի աստիճանը և այդ իսկ պատճառով մտահոգ է, որ Արցախը Հայաստանին կապող միակ ու կենսական ճանապարհի փակումը զուտ բնապահպանական հարց չէ, այլ Արցախի ժողովրդի դեմ պետական հովանավորությամբ ծրագրավորված ու թիրախային մի գործընթաց, որ նպատակ ունի ամեն կերպ ճնշելու արցախահայությանը և ստիպելու լքել հայրենի հողը:
Սիրելի արցախցիներ, հորդորում ենք չտրվել թշնամու սադրանքներին, չհուսահատվել և խուճապահար չլինել, չկորցնել զգոնությունը, որին հենց ձգտում է մեր թշնամին:
Սատանան Քրիստոսի խաչելության իրադարձության առաջ կանգնած չարախնդում էր, թե կարողացավ սպանել ճշմարտությունը և արդարությունը, բայց ի զորու չէր տեսնել Նրա իրական ուժը՝ Սիրո ուժը, որովհետև զուրկ էր սիրելու կարողությունից։ Հայրենի մեր Արցախի հանդեպ սերն է այն ուժը, որ մեզ պետք է գոտեպնդի դիմանալու բոլոր տեսակի նեղություններին ու սադրանքներին, որոնք չեն կարող վերացնել մեր այդ կենարար ուժը, որը վերջիվերջո հաղթելու է, ինչպես Քրիստոս Իր հարությամբ հաղթեց մահվան զորությանը։
Լիահույս ենք նաև, որ ռուսական խաղաղապահ զորակազմը կշարունակի բարձր մակարդակով իրականացնել սրբազան իր առաքելությունը և կվերականգնի Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհի կենսական ու ապահով գործունեությունը: «Նեղությունները համբերություն են բերում, համբերությունը՝ փորձառություն, փորձառությունը՝ հույս, հույսը երբեք չի ամաչեցնում» (Հռոմ․ 5:4-5)։

Appeal of the primate of the Artsakh Diocese on the current situation
After the last war in Artsakh, the Azerbaijani side, not content with its so-called "achievements", has an appetite for the whole of Artsakh and has already tried several times to achieve its goal in insidious ways, subjugating the people of Artsakh to psychological terror. Since the people of Artsakh have a very good experience in understanding the plans of the enemy, they still feel the degree of danger today and are concerned that the closure of the only and vital road connecting Artsakh with Armenia is not an environmental issue, it is a planned and targeted attack on the people of Artsakh with the support of the state , the process, the purpose of which is all kinds of oppression of the people of Artsakh and forcing them to leave their native land.
Dear citizens of Artsakh, we urge you not to succumb to the provocations of the enemy, not to fall into despair and panic, not to lose vigilance, which is what our enemy is striving for.
Faced with the event of Christ's crucifixion, satan scoffed that he was able to kill truth and justice, but he was unable to see His real power, the power of Love, because he did not have the ability to love. Love for our native Artsakh is the force that should awaken us to endure all sorts of hardships and provocations that cannot destroy our life-giving power, which in the end will win, just as Christ defeated the power of death with His resurrection.
We are full of hope that the Russian peacekeeping forces will continue to fulfill their sacred mission at a high level and restore the vital and safe operation of the only road connecting Artsakh with Armenia. “Affliction produces endurance, endurance produces proven character, and proven character produces hope. This hope will not disappoint us”. (Rom. 5:4-5).