Արցախի թեմի առաջնորդի անդրադարձը ներկա իրավիճակին
Արցախյան վերջին գոյապայքարից հետո ադրբեջանական կողմը, չբավարարվելով իր այսպես ասած «ձեռքբերումներով», ախորժակ ունի ամբողջ Արցախի վրա, և արդեն քանիցս փորձել է չարանենգ ճանապարհներով հասնել իր նպատակին՝ հոգեբանական տեռորի ենթարկելով արցախահայությանը: Քանի որ արցախահայությունն ունի շատ լավ փորձ՝ հասկանալու թշնամու ծրագրերը, ուստի այսօր էլ լավ զգում է վտանգի աստիճանը և այդ իսկ պատճառով մտահոգ է, որ Արցախը Հայաստանին կապող միակ ու կենսական ճանապարհի փակումը զուտ բնապահպանական հարց չէ, այլ Արցախի ժողովրդի դեմ պետական հովանավորությամբ ծրագրավորված ու թիրախային մի գործընթաց, որ նպատակ ունի ամեն կերպ ճնշելու արցախահայությանը և ստիպելու լքել հայրենի հողը:
Սիրելի արցախցիներ, հորդորում ենք չտրվել թշնամու սադրանքներին, չհուսահատվել և խուճապահար չլինել, չկորցնել զգոնությունը, որին հենց ձգտում է մեր թշնամին:
Սատանան Քրիստոսի խաչելության իրադարձության առաջ կանգնած չարախնդում էր, թե կարողացավ սպանել ճշմարտությունը և արդարությունը, բայց ի զորու չէր տեսնել Նրա իրական ուժը՝ Սիրո ուժը, որովհետև զուրկ էր սիրելու կարողությունից։ Հայրենի մեր Արցախի հանդեպ սերն է այն ուժը, որ մեզ պետք է գոտեպնդի դիմանալու բոլոր տեսակի նեղություններին ու սադրանքներին, որոնք չեն կարող վերացնել մեր այդ կենարար ուժը, որը վերջիվերջո հաղթելու է, ինչպես Քրիստոս Իր հարությամբ հաղթեց մահվան զորությանը։
Լիահույս ենք նաև, որ ռուսական խաղաղապահ զորակազմը կշարունակի բարձր մակարդակով իրականացնել սրբազան իր առաքելությունը և կվերականգնի Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհի կենսական ու ապահով գործունեությունը: «Նեղությունները համբերություն են բերում, համբերությունը՝ փորձառություն, փորձառությունը՝ հույս, հույսը երբեք չի ամաչեցնում» (Հռոմ․ 5:4-5)։

Oбращение главы Aрцахской епархии о сегодняшней ситуации
После последней войны в Арцахе азербайджанская сторона, не довольствуясь своими так называемыми «достижениями», питает аппетит ко всему Арцаху и уже несколько раз пыталась добиться своей цели коварными способами, подчиняя арцахцев к психологическому террору. Поскольку арцахцы имеют очень хороший опыт в понимании планов врага, они и сегодня ощущают степень опасности и обеспокоены тем, что закрытие единственной и жизненно важной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, не является экологическим вопросом, это спланированное и целенаправленное нападение на народ Арцаха при поддержке государства, процесс, целью которого является всяческое угнетение арцахцев и принуждение их покинуть родную землю.
Уважаемые граждане Арцаха, призываем вас не поддаваться на провокации врага, не впадать в отчаяние и панику, не терять бдительность, чего и добивается наш враг.
Столкнувшись с событием распятия Христа, сатана насмехался над тем, что он смог убить истину и справедливость, но он не смог увидеть Его реальную силу, силу Любви, потому что у него не было способности любить. Любовь к родному Арцаху – это та сила, которая должна пробуждать нас, чтобы переносить всевозможные невзгоды и провокации, которые не могут уничтожить ту нашу животворящую силу, которая в конце концов победит, как Христос победил силу смерти Своим воскрешением.
Мы полны надежд, что российские миротворческие силы продолжат на высоком уровне выполнять свою священную миссию и восстановят жизненно важную и безопасную работу единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией. «От скорбей приходит терпение, от терпения опыт, от опыта надежда, надежда никогда не постыжает» (Рим. 5:4-5).