Արցախի քաղաքապետերի ձերբակալության մասին
Օրերս տեղեկացանք ՀՀ իրավապահ մարմինների կողմից Ստեփանակերտի, Ասկերանի և Մարտակերտի քաղաքապետերի ձերբակալության մասին: Այս հանկարծահաս որոշմանն իրավական գնահատական տալը թողնելով ոլորտի մասնագետներին՝ մենք ավելի շատ մտահոգված ենք այս գործողությունների բարոյական հետևանքների և թաքնված դրդապատճառների առումով:
Մենք քաջածանոթ ենք վերոնշյալ համայնքապետերին, ովքեր ոչ միայն Հայոց Եկեղեցու զավակներ են և միշտ սիրով օժանդակում էին Արցախում մեր հոգևոր ծառայությանը, այլև հայրենասեր ու հարգված անձինք են իրենց համայնքի բնակիչների կողմից, ովքեր կանգնած են եղել Արցախյան ազատագրական պայքարի ակունքներում և վերջին շրջանում էլ երբեք չեն լքել իրենց հայրենակիցներին:
Այսօր էլ հիշյալ անձինք համախմբող ու միավորող ազդեցություն ունեն ՀՀ-ում ապաստան գտած իրենց համաքաղաքացիների շրջանում և հետաքրքիր զուգադիպությամբ այս հետապնդումները տեղի են ունենում ՀՀ սահմանազատման և սահմանագծման հետևանքով առաջացած ժողովրդական ընդվզմանը համընթաց:
Դատապարտելի ենք համարում ցանկացած հիմնազուրկ ու անհամաչափ ուժի կիրառում Արցախի պաշտոնեության նկատմամբ: Այս համապատկերում մեզ համար ամենամտահոգիչ հանգամանքն այն է, որ պետական հովանավորչությամբ նորից շրջանառության մեջ է դրվել «արցախցիներ-հայաստանցիներ» վաղեմի ազգակործան թեզը՝ փորձելով այս նոր աճող շարժման միակ շահառու ներկայացնել Արցախից բռնի տեղահանված մեր ժողովրդին: Կարծում ենք ակնհայտ է, թե ժամանակին ում էր ձեռնտու այս ազգամիջյան բաժանումը:

On the Arrest of Mayors in Artsakh
Recently, we learned about the arrest of the mayors of Stepanakert, Askeran, and Martakert by Armenian law enforcement authorities. While leaving the legal evaluation of this sudden decision to experts, we are deeply concerned about the moral implications and the hidden motives behind these actions.
The aforementioned officials are not only devoted members of the Armenian Apostolic Church who have always supported the Church's spiritual mission in Artsakh, but they are also patriotic and respected individuals within their communities. These individuals have stood at the forefront of the Artsakh liberation struggle and have remained steadfast in their commitment to their compatriots, even in challenging times.
Today, these individuals play a unifying role among their displaced compatriots who have found refuge in Armenia. Alarmingly, their persecution coincides with public protests sparked by border delimitation and demarcation issues in Armenia.
We strongly condemn any unfounded and disproportionate use of force against Artsakh officials. Of particular concern is the reemergence of the divisive "Artsakhtsis versus Hayastantsis" narrative under state sponsorship, aimed at portraying the forcibly displaced Artsakh population as the sole beneficiaries of the growing movement. This dangerous rhetoric only serves those who historically benefited from such divisions.