Արցախահայության հիմնախնդիրներից խոսվեց Աշխարհի Կրոնների ներդաշնակության նախաճաշ-հանդիպմանը
Ամեն տարի, Փետրվար ամսվա 1֊ին շաբաթը նվիրված է Աշխարհի Կրոնների ներդաշնակության (Interfaith Harmony Week), որի ընթացքում զանազան հավատքների պատկանող ներկայացուցիչների միջև տեղի են ունենում բազմաթիվ և տարաբնույթ հանդիպումներ։
4/02/2025֊ի առավոտյան, ինչպես նախորդ տարիներում, նախաձեռնությամբ Sint’Egidio միջազգային կազմակերպության Բելգիայի մասնաճյուղի, տեղի ունեցավ նմանատիպ մի նախաճաշ֊հանդիպում` Բրյուսելի “Le Plaza” հյուրանոցի “Versailles” շքեղ սրահում, որին ի թիվս բազմաթիվ կրոնական համայնքների ներկայացուցիչների, Հայ Առաքելական Եկեղեցու անունից մասնակցեց Արևմտյան Եվրոպայում Հայրապետական Պատվիրակի Բելգիայի փոխանորդ` Տ. Զատիկ Վարդապետ ԱՎԵՏԻՔՅԱՆԸ։
Օրվա զրույցի և մտքերի փոխանակման նյութն էր` “Կրոնների դերը աշխարհի մարդկության առջև ծառացած մարտահրավերների դիմակայությանը, դրանց համար լուծումներ փնտրել֊գտնելուն։
Ներածական խոսքով հանդես եկավ Sint’Egidio֊ի Կենտրոնական Վարչության անդամ, Բարոն ժան ԴԸ ՎՈԼԴԵՐԸ։ Իսկ հանդիպման եզրափակիչ խոսքով ելույթ ունեցավ Նախագահ` Բարոնուհի Հիլդ ԴԸ ԿԻԲՈՒՄԸ։
Իր ելույթում Զատիկ վարդապետը հիշեցրեց, որ Հայաստանը առաջին երկիրն է եղել, որը 301 թ֊ին պաշտոնապես ընդունել է Քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն և որը ներկա աշխարհաքաղաքական բարդ պայմաններում, ի գին ամեն ինչի, շարունակում է մնալ փարոս` դյուրաբեկ տարածաշրջանը լուսավորելու Քրիստոսի քարոզած հավատքով, հույսով, սիրով և հարատևությամբ։
Հայր Սուրբը իր խոսքի մեջ ներկաների ուշադրությունը հրավիրեց և ընդգծեց նաև վերջին տարիներին, քաղաքակիրթ աշխարի շատ երկրների անտարբեր և մեղսակից հայացքների ներքո, Արցախահայության կրած ծանր տառապանքներն ու մարդկային, հոգևոր, մշակութային և նյութական արժեքների ու ժառանգությանց մեծ կորուստները։ Ի հիշատակ այդ հանդիպման և Sint’Egidio-ին շնորհակալություն հայտնելու համար` Զատիկ Հայր Սուրբը նախագահ Տիկին Բարոն Դը ԿԻԲՈՒՄԻՆ նվիրեց Արցախի գորգարվեստը ներկայացնող մի վզկապ։
Պետք է ասել, որ հանդիպումը մի առիթ էր` եղբայրության, բարեկամության, հույսի և լույսի նոր կամուրջներ ստեղծելու` այդպիսով հավատարիմ մնալու մարդկային մեր կոչման, տեր լինելու ու խնամք տանելու մեր բնակավայր երկիր մոլորակին։

О проблемах арцахцев говорилось на завтраке-встрече «Гармония мировых религий»
Каждый год первая неделя февраля посвящена Неделе гармонии мировых религий (Interfaith Harmony Week), в рамках которой проходят многочисленные и разнообразные встречи между представителями различных вероисповеданий.
4 февраля 2025 года утром, как и в предыдущие годы, по инициативе бельгийского филиала международной организации Sint’Egidio состоялась аналогичная встреча-завтрак в роскошном зале “Versailles” отеля “Le Plaza” в Брюсселе. В числе многочисленных представителей религиозных общин от имени Армянской Апостольской Церкви в мероприятии принял участие заместитель Патриаршего делегата в Западной Европе в Бельгии – архимандрит Затик Аветикян.
Темой дня для беседы и обмена мнениями стало: «Роль религий в противостоянии вызовам, стоящим перед человечеством, и поиске решений для них».
С вступительным словом выступил член Центрального управления Sint’Egidio, барон Жан де Волдер. Завершила встречу своим заключительным словом президент организации – баронесса Хильд де Кибом.
В своей речи отец Затик напомнил, что Армения стала первой страной, официально принявшей христианство в качестве государственной религии в 301 году. Он подчеркнул, что, несмотря на сложные геополитические условия, Армения продолжает оставаться маяком, освещающим этот регион верой, надеждой, любовью и стойкостью, проповедуемыми Христом.
Отец Затик также обратил внимание участников встречи на тяжелые страдания народа Арцаха в последние годы, понесенные им при равнодушном и даже соучастном взгляде многих цивилизованных стран мира. Он подчеркнул огромные человеческие, духовные, культурные и материальные потери, которые понес армянский народ.
В знак памяти об этой встрече и в благодарность Sint’Egidio отец Затик преподнес баронессе де Кибом в подарок галстук с изображением арцахского коврового искусства. Следует отметить, что эта встреча стала возможностью для создания новых мостов братства, дружбы, надежды и света, тем самым оставаясь верными нашему человеческому призванию – быть хранителями и заботиться о нашей общей планете Земля.