«Արցախ վերադառնալու համար նախ պետք է ինքներս մեզ վերագտնենք». Վրթանես Սրբազան
2023 թվականի սեպտեմբերին Արցախի բնակչության բռնի տեղահանությունից հետո Գերագույն հոգեւոր խորհրդի ժողովը որոշում ընդունեց պահպանելու Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Արցախի թեմը՝ գործառույթների փոքր-ինչ փոփոխությամբ: Թեմի հիմնական առաքելությունը դարձավ Արցախ վերադառնալու երազանքի պահպանությունը:
Մեդիամաքսը զրուցել է Արցախի թեմի առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի հետ ստեղծված մարտահրավերների, թեմի իրականացրած աշխատանքների եւ Աստծո հետ հայրերի կնքած ուխտը նորոգելու հրամայականի մասին:
— Սրբազան Հայր, շուտով կլրանա Արցախի հայաթափման առաջին տարելիցը: Ի՞նչ մարտահրավերներ են այսօր ծառացած արցախցիների առջեւ եւ ինչպե՞ս պետք է դրանք հաղթահարվեն:
— Ամենացավալի երեւույթի մասին է, որ պիտի խոսենք, որովհետեւ մենք երբեւիցե չենք պատկերացրել, որ արցախցին եւ Արցախը պիտի իրարից բաժան-բաժան ապրեն:
Այժմ Արցախում տեղի են ունենում տարբեր երեւույթներ. նրանք, որ գրավել են Արցախը, փորձում են այն դարձնել իրենցը՝ իջեցնելով խաչը, փոխելով քարը, քանդելով եկեղեցին ու փոխարենը մզկիթ կառուցելով: Նրանք կարծում են, թե այդ կերպ կփոխեն Արցախի դիմագիծը, բայց չարաչար սխալվում են մի կարեւոր հանգամանքից ելնելով. հողը թույլ չի տալու, որովհետեւ այդ հողն այդ ժողովրդինը չէ:
Մեր նշանավոր կաթողիկոսներից մեկը՝ Գարեգին Առաջին Վեհափառ Հայրապետը իր քարոզներից մեկի ժամանակ ասել է, որ եթե վերցնենք Արցախի հողն ու, օրինակ, Կանադայի հողը եւ տանենք լաբորատոր փորձաքննության, կտեսնենք, որ այն հողն ավելի բերրի է, քան մերը, բայց հողը միայն քիմիական բաղադրիչներով չէ բնորոշվում, այլ նաեւ նրանով, թե այդ հողի վրա ինչեր են տեղի ունեցել: Հողը կենդանի է, այն կամ ընդունում է, կամ չի ընդունում, եւ սա մեր թշնամիները նույնպես պետք է գիտակցեն: Այս իմաստով Արցախը կա եւ շարունակելու է լինել:
Այդուհանդերձ, պետք է ցավով անդրադառնամ, որ կործանվում են մեր պատմական տաճարներն ու եկեղեցիները: Թող Աստված ինձ ների, բայց կարող եմ հայտարարել, որ մենք նորը կկառուցենք: Ցավալի է նաեւ այն, որ մեր հիշողության կարեւորագույն բաղադրիչ հանդիսացող գերեզմանները, որ կապում են կենդանի մարդուն եւ իր հարազատին, եւս պղծվում են, ու դա կարող է մեր ժողովրդին ցավ պատճառել: Մնացածը նորից կվերականգնենք:
Վերականգնման ենթակա են նաեւ նրանք, ովքեր ընկել են: Այդ մենք ենք ընկել մեր բարոյական նկարագրով: Աստվածապարգեւ այդ հրաշք տարածքը, որ մեզ էր տրված, մենք չկարողացանք պահել, չկարողացանք փայլեցնել այդ գանձն այնպես, որ շողա, եւ փոխարենը խամրեցինք, իջեցրինք եւ մենք էլ ընկանք:
Որպեսզի նորից ոտքի կանգնենք, պետք է լավ ընկալենք, թե ինչ է նշանակում գենետիկ հիշողություն: Այդ գենետիկ հիշողության մեջ ամրագրված է մեր բանաձեւումը, եւ այն մեզ ասում է, որ պետք է տեր կանգնես այն ժառանգությանը, որ Աստված քեզ է տվել: Արցախ աշխարհն աստվածապարգեւ Հայաստանի լուսավոր մասն է, իսկ Աստծո պարգեւները չպիտի մսխենք, չպիտի թալանենք, չպիտի կործանենք, չպիտի անտեսենք, այլ ընդհակառակը, պետք է զորացնենք:
Արցախում այնպիսի մի գյուղ չկա, որ առնվազն երկու եկեղեցի ու հարակից վանական համալիր կամ կրոնական անապատ չունենա: Այս ամենը մեր նախնիները ժառանգել են մեզ որպես սրբատեղի, սրբություն սրբոց, որպեսզի արցախցին շարունակի ապրել այնտեղ եւ առաքելությունը փոխանցի հաջորդ սերնդին: Մենք դա չենք արել:
Սուրբ Գրքում Աստված ասում է՝ «Ես քո հօր Աստուածն եմ, Աբրահամի Աստուածը, Իսահակի Աստուածը ու Յակոբի Աստուածը», ուստի մեզ էլ ասված է՝ Ես եմ ձեր Աստվածը, ձեր հայրերի՝ Նոյի, Հայկի, Գրիգոր Լուսավորչի, իսկ եթե մեր նախնիներն ուխտ են արել Աստծո հետ՝ հավատարիմ պահելու ընտանիքը, հայրենիքը եւ եկեղեցին, իսկ մենք չենք պահել այդ ուխտը, հեռացել ենք դրանից եւ սերնդեսերունդ թուլացրել այդ շղթան, ի՞նչ պիտի լինի: Քամի ես ցանում, փոթորիկ ես հնձելու:
Ընկած վիճակից կանգնելու համար Սուրբ Գիրքը նորից թելադրում է՝ օգտվի´ր քրիստոնեական զինանոցից: Քրիստոնեական զինանոցն այնպիսին է, որ ո´չ ժանգ է նստում այդ զենքի վրա, ո´չ էլ ժամանակի փոշին: Ոչ ոք չի կարող փչացնել այն: Դա ինքնամաքրումն է, արդյոք դու կգիտակցե՞ս, կապաշխարե՞ս, կխոստովանե՞ս, թե ինչ կատարեցիր, որ չտվեցիր հայրենիքիդ այն, ինչ հայրենիքը տվեց քեզ, կմտածե՞ս, թե ինչպես պիտի լրացնես այդ բացը:
Որպեսզի այսօր մենք բարձրանանք ծնկած դիրքից, պիտի հասկանանք, գիտակցենք եւ մաքրվենք: Եթե մեզ հասու չպիտի լինի վերադառնալ Արցախ, ապա գոնե թող մեր գալիք սերունդը մաքրամաքուր կերպով վերադառնա այդ սրբություն սրբոց: Այլ ճանապարհ չկա, ոչ ոք մեզ Արցախը նորից չի մատուցելու, այդ մենք պետք է կարողանանք վերագտնել ինքներս մեզ մեր գենետիկ հիշողությամբ եւ մեր նախնիների հոգեւոր ձեռքն ամուր բռնելով:
— Վերջերս անդրադառնալով Արցախում Ադրբեջանի կողմից մեր հոգեւոր-մշակութային ժառանգության ոչնչացմանը, նշել էիք, որ եթե բռնի տեղահանությունը ֆիզիկական հեռացում էր, ապա սուրբ եկեղեցիների ոչնչացումը կարող է հոգեւոր կապը կտրել: Ինչպե՞ս կարելի է դա կանգնեցնել:
— Ընդհանրապես, կամ պետք է ուժեղ լինես եւ պատժես, կամ պետք է խնդրես, որ ուրիշը պատժի եւ թույլ չտա այդպես վարվել: Այսօր այս երկու ճանապարհներն էլ փակ են: Հայաստանի իշխանություններն այս հարցի վերաբերյալ լռում են, նրանք էլ՝ ինչ ուզում անում են: Միջազգային կառույցները ոչ միայն լուռ են, այլ նաեւ խուլ են: Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը, Արցախի թեմը եւ տարբեր կազմակերպություններ անդադար բարձրաձայնում են այս հարցերը, ծեծում են միջազգային կառույցների դռները, սակայն նրանք դուռը չեն բացում:
Այդուհանդերձ, մենք չպետք է դադարենք բախել այդ դռները, պետք է շարունակենք փաստերի հավաքագրումը, մեծացնենք թղթապանակները, դատական հայցեր ներկայացնենք՝ Ավետարանի «Անիրավ դատավորի եւ այրի կնոջ առակի»-ի նման: Կինը մշտապես աղոթում էր, որ անիրավ դատավորը տեսնի իր դատը, եւ անիրավ դատավորը մի օր կանչում ու այդ դատը տեսնում է: Հիմա այդ անիրավ դատավորները խուլ են, սակայն, վերջ ի վերջո, պետք է բացվի նրանց հոգու ականջն ու մեր դատը պիտի տեսնեն, դրա համար մեր թղթապանակները պետք է պատրաստ լինեն, պիտի ծանրակշիռ թղթապանակներով գնանք այդ դատին:
— 2020 թ. նոյեմբերին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի տնօրինությամբ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում հիմնվեց Արցախի հոգեւոր-մշակութային ժառանգության հարցերով գրասենյակը: Ներկայումս այդ գրասենյակը Դուք եք ղեկավարում: Ի՞նչ աշխատանքներ են իրականացվում:
— Գրասենյակի առաքելությունը հենց դա է՝ Արցախի հոգեւոր, պատմական եւ մշակութային ժառանգության դեմ բոլոր ոտնձգությունների արձանագրումը, դրանց մասին միջազգային կառույցներին բարձրաձայնելը, գիտաժողովների կազմակերպումը, գրքերի հրատարակությունը եւ այլն:
Այս տարվա ընթացքում տարաբնույթ հանդիպումներ ձեռնարկեցինք միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների, դեսպանների հետ՝ նրանց համար լսելի դարձնելով արցախցու ձայնը: Նաեւ մեր ժողովրդի հետ հանդիպումներ ունեցանք, որպեսզի լսենք նրանց եւ խոսենք նրանց անունից:
Այդուհանդերձ, սա պետք է պետական քաղաքականություն լինի: Մի փոքր գրասենյակ հնարավորություն չունի աշխատելու Ադրբեջանի պետական քաղաքականության դեմ: Աշխարհի տարբեր երկրներում լոբբինգ անելով՝ նրանք նոր պատմություն են հորինում, ու ցավոք սրտի, շատերն այդ նոր պատմությանը հավատում են, որովհետեւ չեն ուզում իրականության հետ առնչվել:
Ցավոք, որքան շատ ժամանակ անցնի, այնքան մեր աշխատանքը դժվարանալու է:
— Այս ընթացքում տարբեր մարզեր այցեր եք ունեցել եւ հանդիպել արցախցիներին: Բացի այդ, Արցախի թեմը նաեւ հանդիպումների շարք է նախաձեռնել Երեւանում՝ Արցախի թեմի գրասենյակին կից տարածում: Ի՞նչ նպատակ ունեն այս հանդիպումները:
— Նախորդող ամիսներին եղել եմ հինգ մարզերում եւ հանդիպել 500-ից ավելի ընտանիքների: Բացի հոգեւոր ու գոտեպնդիչ խոսք հղելուց, նաեւ ձեռքիս ունեի հարցաթերթիկ, որի միջոցով արձանագրում էի փաստեր՝ որքան միայնակ մարդիկ կան, որքան թոշակառուներ կան, որքան հոգեբանական խնդիրներ ունեցող մարդիկ կան, որքան բազմազավակ ընտանիքներ կան:
Կարող եմ արձանագրել, որ այս հանդիպումներին մասնակցած արցախցիների 80 տոկոսից ավելին պատրաստ է վերադառնալ Արցախ միայն մեկ պայմանով, որ այն չլինի Ադրբեջանի կազմում: Այս թիվը կարող է ավելանալ, եթե լինեն նաեւ անվտանգության միջազգային երաշխիքներ:
Հոկտեմբեր ամսին կշարունակեմ հանդիպումները մյուս մարզերում: Հույս ունեմ, որ դրանք կլինեն ավելի բազմամարդ եւ երիտասարդներն ավելի մեծ ներգրավվածություն կունենան:
Երեւանում մեկնարկած հանդիպումների շրջանակում նախատեսում ենք զրուցել հոգեւոր կյանքի, մշակույթի, մեր միասնականության եւ այն տեսիլքի մասին, որ բոլորիս սրտում է, այն է՝ վերադարձ Արցախ:
— Արդյո՞ք Արցախի թեմի հոգեւորականները շարունակում են իրենց ծառայությունը:
— Մեր քահանաները նույնպես նույն իրավիճակում են, ինչ մեր ժողովուրդը՝ տեղահանված, ամեն ինչ կորցրած: Վեհափառ Հայրապետի տնօրինությամբ մեր քահանա հայրերը նշանակվել են տարբեր թեմերում՝ ժամանակավորապես այդտեղ շարունակելու իրենց հոգեւոր ծառայությունը:
Քահանաներն իրենց ավելի երջանիկ են զգում, երբ տեսնում են, որ իրենց ծառայության տարածքում նաեւ արցախցիներ կան: Մենք էլ չենք ցանկանում, որ մեր քահանաներն իրենց հոտից կտրվեն, իրենք էլ նույն մտահոգությունների եւ մտածումների մեջ են ու մշտապես աղոթում են վերադարձի համար Արցախ եւ Աստծո իրենց հարազատ տուն, որտեղ տարիներ ի վեր ծառայել են:
— Զրույցի սկզբում նշեցիք Ուխտը նորոգելու անհրաժեշտության մասին: Ինչպե՞ս պետք է գործենք, որ նորոգենք այն ու վերստին արժանի դառնանք Արցախին:
— Թեեւ Արցախից բռնի տեղահանությունը, որը հաջորդեց շրջափակմանն ու պատերազմական գործողություններին, շատ լուրջ հարված էր արցախահայության համար, սակայն մեծ մխիթարանք է այն, որ նրանք ապրում են Մայր Հայաստանում՝ իրենց քույրերի ու եղբայրների հետ: Ականատեսը լինելով այս ընդունելությանը՝ երախտիքի խոսք եմ հղում հայաստանաբնակ մեր քույրերին եւ եղբայրներին, որոնք ջերմությամբ եւ հոգատարությամբ աջակցեցին արցախահայությանը, եկեղեցին բարձր է գնահատում նրանց ջանքերը:
Երբ հանդիպում եմ արցախցիներին, նրանց ասում եմ, որ ուրախ լինեն, որ ստրկության մեջ չեն, այլ ապահով են իրենց հայրենիքում, ուստի թող ինտեգրվեն եւ միավորվեն, սովորեն նրանցից, իսկ ինչ իրենք ունեն՝ տան: Երբեւիցե չպետք է լինեն արհեստածին բաժանարար գծեր, դա մեր ժողովրդի մեջ չկա, դա չարն է սերմանում: Մենք տնկում ենք մեր այգին, բայց գիշերը սատանան մտնում է եւ ցանում այդ որոմը՝ բաժանարար գծերը, դա պիտի վանենք մեզնից, իրար փոխանցենք մեր մշակույթն ու սերը, երեխաներին դաստիարակենք արցախյան ոգով եւ վերադարձի հույսով, եւ առաջին հերթին մենք մեր սրտում չպիտի մոռանանք Արցախը:
Հորդորս է մեր ժողովրդին՝ ամուր կառչել պետականությունից՝ լինի դա Հայաստանի Հանրապետության, թե Արցախի Հանրապետության պետականությունը: Մենք քվե ենք տվել հանուն մեր Արցախի պետականության, եւ այսօր պետք է այդ քվեի տերը լինենք: Դա եւս ուխտ է, իսկ ուխտից հեռանալը նշանակում է նաեւ հեռանալ Աստծուց, հեռանալ Արցախից ու մեր ինքնությունից:
Թող որ այս նույն տեսլականին հաղորդակից դառնան նաեւ հայաստանաբնակ մեր քույրերն ու եղբայրները, նույն ջերմությամբ մտածեն, նույն ոգեւորությամբ աշխատեն, կանգնեն իրար կողքի եւ ցույց տան, որ այս դաժան իրականության մեջ պայքարը չի դադարում, Արցախի հարցը փակված չէ, Արցախը կա, Արցախյան շարժումը չի ավարտվել:

“To Return to Artsakh, We Must First Rediscover Ourselves” - Bishop Vrtanes
In September 2023, following the forced displacement of Artsakh’s population, the Supreme Spiritual Council resolved to preserve the Diocese of Artsakh of the Armenian Apostolic Church, albeit with adjustments to its functions. The primary mission of the Diocese became the preservation of the dream of returning to Artsakh.
Mediamax spoke with His Grace Bishop Vrtanes Abrahamyan, Primate of the Diocese of Artsakh, about the challenges faced, the Diocese’s ongoing work, and the imperative of renewing the covenant made with God by our forefathers.
— Your Grace, soon we will mark the first anniversary of Artsakh’s depopulation. What challenges do the people of Artsakh face today, and how can they overcome them?
— The subject is profoundly painful because we never imagined a time when the people of Artsakh and the land of Artsakh would live separated from each other.
Today, Artsakh is witnessing various troubling developments. Those who have occupied Artsakh seek to make it their own—lowering the cross, replacing its stones, demolishing churches, and constructing mosques in their place. They believe they can change the identity of Artsakh in this way, but they are gravely mistaken. The land itself will not allow it, for it does not belong to them.
One of our notable Catholicos, Karekin I, once said in a sermon that if we were to take soil from Artsakh and, for instance, soil from Canada to a laboratory, we might find the latter more fertile. However, soil is not defined solely by its chemical composition but also by the history that has unfolded upon it. The land is alive—it either accepts or rejects its inhabitants. Our enemies must come to understand this truth: Artsakh exists and will continue to exist.
That said, we must lament the destruction of our historical churches and monuments. May God forgive me for saying this, but we can rebuild them. More heartbreaking is the desecration of cemeteries, the essential link between the living and their ancestors. This act wounds our people deeply. Yet, what has been destroyed can be restored.
What also requires restoration is our moral fabric, for we have faltered in safeguarding the divine gift of this miraculous land. Instead of preserving and shining this treasure, we allowed it to dim. To rise again, we must reconnect with our genetic memory—a memory that carries the mandate to cherish the inheritance God has bestowed upon us. Artsakh is a divine gift, a luminous part of Armenia, and we must strengthen it, not squander or neglect it.
Every village in Artsakh has at least two churches, monasteries, or spiritual retreats. These sacred sites, handed down by our ancestors, are our Holy of Holies. They were meant to sustain Artsakh’s people and their mission for generations. But we failed to fulfill this responsibility.
In Scripture, God says, "I am the God of your fathers, the God of Abraham, Isaac, and Jacob." Similarly, He is the God of our forefathers—Noah, Hayk, and St. Gregory the Illuminator. If our ancestors made a covenant with God to remain faithful to family, homeland, and Church, and we have broken that covenant, weakened it generation by generation, what should we expect? “If you sow the wind, you will reap the whirlwind.”
To rise from this fallen state, Scripture advises us to turn to the Christian armory. This spiritual weaponry is impervious to rust and the passage of time. It demands self-examination, repentance, and acknowledgment of our failings. Have we given our homeland the devotion it has given us? How will we bridge the gap we have created?
To stand once again, we must purify ourselves. If our return to Artsakh is not immediate, let us ensure that the next generation can return in purity.
No one will hand Artsakh back to us on a silver platter. We must rediscover ourselves through our genetic memory and hold tightly to the spiritual hand of our ancestors.
— You’ve spoken about the destruction of our spiritual and cultural heritage in Artsakh by Azerbaijan, warning that it could sever spiritual connections. How can this be stopped?
— There are only two ways: either be strong enough to punish, or seek someone else to punish and prevent such actions. Currently, both paths are closed. The Armenian authorities remain silent, while Azerbaijan does as it pleases. International organizations are not only silent but deaf.
The Mother See of Holy Etchmiadzin, the Diocese of Artsakh, and other organizations continue to raise these issues and knock on the doors of international institutions, but those doors remain closed. Nonetheless, we must persist in knocking, collect evidence, build comprehensive dossiers, and file legal claims—just like the widow in the Gospel parable who petitioned the unjust judge until he granted her justice. Today, these unjust judges may be deaf, but eventually, their hearts must open, and they will see our case. For this, our dossiers must be ready and substantial.
— Since November 2020, you have been leading the Office for the Preservation of Spiritual and Cultural Heritage of Artsakh at the Mother See. What work is being done?
— The office’s mission is to document all violations against Artsakh’s spiritual, historical, and cultural heritage, raise these issues with international organizations, organize conferences, and publish books.
This year, we held numerous meetings with representatives of international organizations and ambassadors to amplify the voice of the Artsakh people. We also engaged directly with our community to listen and speak on their behalf.
However, this effort must be part of a broader state policy. A small office cannot counter Azerbaijan’s state-backed propaganda.
They rewrite history, and unfortunately, many accept these fabrications because they prefer not to confront the truth.
— You’ve been visiting Armenian marzes and meeting with displaced Artsakh families. What is the purpose of these meetings?
— Over the past months, I’ve visited five marzes and met over 500 families. Alongside offering spiritual encouragement, I used a questionnaire to document key facts—how many live alone, how many are retirees, how many face psychological challenges, and how many are large families.
I can confidently say that over 80% of the Artsakh Armenians I’ve met are ready to return to Artsakh, provided it is not under Azerbaijani control. This percentage would increase with international security guarantees.
In October, I plan to continue these meetings in other marzes, hoping for larger and more youth-driven gatherings.
Through meetings in Yerevan, we aim to discuss spiritual life, culture, unity, and our shared vision of returning to Artsakh.
— Are the clergy of the Artsakh diocese continuing their service?
— Our priests are also in the same situation as our people, displaced, having lost everything. By the order of His Holiness the Patriarch, our priests have been assigned to different dioceses to temporarily continue their spiritual service there.
The priests feel happier when they see that there are also Artsakh residents in their service area. We also do not want our priests to be separated from their flock, they are also in the same worries and thoughts and constantly pray for a return to Artsakh and their native home of God, where they have served for years.
— How can we renew the covenant with God and make ourselves worthy of Artsakh again?
— The forced displacement, following the blockade and military actions, was a devastating blow. However, it is a source of solace that displaced Artsakh Armenians live among their compatriots in the Motherland. For this, we owe profound gratitude to our sisters and brothers in Armenia for their warmth and support.
I urge Artsakh Armenians to see themselves as secure and integral members of their homeland, to integrate and share their unique strengths. We must not allow artificial divisions to separate us—this is the work of evil. Let us pass on our culture and love, raise children with the spirit of Artsakh, and nurture the hope of return, never forgetting Artsakh in our hearts.
My call to our people is to firmly hold onto statehood—be it the Republic of Armenia or the Republic of Artsakh. We voted for the independence of Artsakh, and we must honor that vote. Turning away from this commitment is turning away from God, from Artsakh, and from our identity.
May our collective vision inspire Armenians in the homeland and diaspora to work with the same passion and resolve, demonstrating that the struggle is not over. The issue of Artsakh is not closed, and the dream of return lives on.