ԱրՊՀ ռեկտորի շնորհավորական ուղերձը
ԱրՊՀ ռեկտոր Արմեն Սարգսյանը շնորհավորել է ՀԱԵ Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանին՝ ծննդյան 60-ամյա հոբելյանի առթիվ
Գերաշնորհ սրբազա´ն Հայր
Արցախի պետական համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմի, ուսանողության և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ՝ Ձեր ծննդյան 60-ամյա հոբելյանի առթիվ։
Հայոց պատմության ամենածանր ժամանակաշրջաններում միշտ էլ հոգևոր առաջնորդներն առանձնացել են իրենց ազգանպաստ, աստվածահաճո և ժողովրդին համախմբելու ու առաջնորդելու իրենց իմաստնությամբ ու անկոտրում կամքով։ Դարերից եկող այդ իմաստնության ու կամքի ուժի անկոտրում դրսևորումն այսօր տեսանելի է նաև Ձեր հոգևոր ծառայությամբ ու գործունեությամբ։
Մեծ է Ձեր առաքելության նշանակությունը ազգային և հոգևոր ճշմարիտ արժեքների պահպանման, ամրապնդման և տարածման գործում ոչ միայն Ակնառու են Ձեր ջանքերը՝ համայն աշխարհում Արցախը՝ որպես հայի սրբազան հայրենիք, գիտակցումի արմատավորման ու տարածման ուղղությամբ, քրիստոնեական արժեքներով սերունդներ դաստիարակելու, ժողովրդի մեջ պատերազմի կորուստներից հետո հավատքի զորությամբ ու առ Աստված աղոթքով ապագայի հանդեպ հույս ու հավատ սերմանելու ու ամրապնդելու գործում, Արցախը ապրեցնելու և հայեցի պահելու սուրբ առաքելության մեջ։
Մաղթում եմ Ձեզ առողջություն, ուժ և կորով, աստվածահաճո ծառայություն և բարօրություն՝ ի նպաստ Ձեր առաքելության բարեբեր շարունակականության և մեր հայրենիքի հարատևության։

Congratulation message of the rector of ARSU
The Rector of ArSU Armen Sargsyan congratulated the Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Bishop Vrtanes Abrahamyan on his 60th birthday
Your Eminence,
On behalf of the representatives of the professorial staff of Artsakh State University, as well as on my own behalf, we would like to sincerely congratulate you on your 60th anniversary.
In the most difficult periods of Armenian history, spiritual leaders have always stood out for their patriotic and charitable wisdom and unbending will to unite and lead our nation. The indestructible manifestation of this age-old wisdom and will power is seen today in your diligent service and activity.
The importance of your mission in the preservation, strengthening and dissemination of true national and spiritual values ​​is great. Your efforts are obvious in the direction of rooting and spreading throughout the world the consciousness that Artsakh is the sacred homeland of the Armenians, as well as your efforts in the sacred mission of educating generations with Christian values, and by the power of faith and prayer to God, sowing and strengthening the hope and faith of the people in future, after the losses of the war. Your efforts are also obvious in the revival of Artsakh and the preservation of its Armenian identity.
I wish you health, strength and vigor, charitable service and well-being in the name of the fruitful continuation of your mission and the longevity of our Motherland.