«Արդարությունը հնարավոր չէ սպանել». Վրթանես Սրբազան
Արցախից բռնի տեղահանումից հետո Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի մի շարք պատգամավորների նախաձեռնությամբ հիմնադրված «Արդարություն և Վերադարձ» ՀԿ-ն այսօր Մասիս քաղաքում «Արցախի երիտասարդների որոշիչ ձայնը» ծրագրի շրջանակներում հերթական հանդիպումն անցկացրեց արցախցիների հետ։
Միջոցառումը մեկնարկեց հանուն Հայաստանի ու Արցախի աղոթքով` Արցախի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի առաջնորդությամբ:
Վրթանես Սրբազանն իր խոսքում նշեց. «Այն, ինչ տեղի ունեցավ մեզ հետ, դա անբացատրելի է գիտակից ու հավատացող մարդու տեսանկյունից. մենք այսպիսի ելք չէինք սպասում՝ բռնի տեղահանում, արմատախիլ են արել ծառը։ Սակայն, երբ ծառն արմատախիլ ես անում, գլխավոր արմատը մնում է հողում, որը դեպի խորն է գնում։ Ու մեզ մնում է, որ Քրիստոսով հաղթանակած վերադառնանք մեր գլխավոր արմատին, որ մնացել է հայրենի հողում»:

"Justice Cannot Be Killed": Bishop Vrtanes
Following the forced displacement from Artsakh, the “Justice and Return” NGO, established by several deputies of the National Assembly of the Republic of Artsakh, held another meeting with Artsakh residents in Masis as part of the Decisive Voice of Artsakh’s Youth program.
The event began with a prayer for Armenia and Artsakh led by His Grace Bishop Vrtanes Abrahamyan, the Primate of Artsakh.
In his address, Bishop Vrtanes stated: “What happened to us is beyond explanation from the perspective of a conscious and faithful individual. This was not the outcome we anticipated—forced displacement and the uprooting of our existence. Yet, when a tree is uprooted, its main root remains deep in the soil. It is now up to us to triumph through Christ and return to our principal root that remains in our ancestral land.”