Գերագույն հոգևոր խորհուրդը հանդես եկավ հայտարարությամբ
Գերագույն հոգևոր խորհուրդը, նախագահությամբ Ն․Ս․Օ․Տ․Տ․ Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, անդրադառնալով 44-օրյա աղետալի պատերազմից հետո Հայաստանի և Արցախի առջև ծառացած արտաքին ու ներքին մարտահրավերներին, աշխարհաքաղաքական և տարածաշրջանային զարգացումներին, արձանագրում է՝
• — Ադրբեջանական իշխանությունները շարունակում են իրենց դատապարտելի թշնամական վերաբերմունքը Հայաստանի, Արցախի և հայ ժողովրդի հանդեպ: Եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո Ադրբեջանը պարբերաբար սադրանքներ է հրահրում Հայաստանի և Արցախի սահմաններին, թիրախավորում նաև խաղաղ բնակչությանը, շարունակում է պահել ռազմագերիներին, իր վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում ոչնչացնում և յուրացնում հայկական հոգևոր ու մշակութային ժառանգությունը,
• — Աշխարհաքաղաքական իրադարձությունների համատեքստում ՀՀ իշխանություններին և համազգային կառույցներին հարկ է զգոնություն դրսևորել, որպեսզի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը սակարկման առարկա չդառնա,
• — Խաղաղությունը չի կարող հաստատվել ազգային արժանապատվության նվաստացման հաշվին, հայրենի պետության տարածքային ամբողջականության հանդեպ չդադարող ոտնձգությունների, ռազմագերիների առկայության, Ադրբեջանի շարունակական սպառնալիքների և հայատյացության քարոզչության պայմաններում։ Խաղաղությունը պետք է հիմնվի արդարության, արժանապատվության և իրավունքների հարգման սկզբունքների վրա,
• — Անկախ առկա ճնշումներից և արտաքին սպառնալիքներից, առավել ևս ներհասարակական բևեռացվածության պայմաններում՝ ՀՀ և ԱՀ իշխանությունները հարկ է, որ չձեռնարկեն հայոց անկախ պետականությունը և Արցախի ապագան վտանգող քայլեր, չդրսևորվի զիջողականություն ազգի հիմնարար իրավունքների և պատմական արդարության հետապնդման հանձնառության մեջ։
• Գերագույն հոգևոր խորհուրդը, խիստ մտահոգված ստեղծված բարդագույն իրավիճակով, հայրենիքում տեղ գտնող ներքաղաքական զարգացումներով և ապավինելով Բարձրյալ Տիրոջ ողորմությանը և մեր ժողովրդի իմաստությանը, հորդորում է՝
• — Առաջնային նկատել ազգային և պետական շահը, գործել խղճի մտոք և պատասխանատվությամբ, խնդիրների արժանապատիվ լուծումները փնտրել բացառապես մեր համընդհանուր կամարտահայտման ու համախոհության մեջ,
• — Հայրենիքում, թե սփյուռքում ամենայն ջանք ի գործ դնել զորացնելու մեր ազգային միաբանությունը՝ վերացնելով պառակտող հատվածականությունը, լծվելու հայրենիքի հզորացմանը, միջազգային հարթակներում և ամենուր հետևողականորեն բարձրաձայնելու մեր ժողովրդի իրավունքների ոտնահարման մասին, հետամուտ լինելու Հայոց Ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը և հատուցմանը, պայքարելու հանուն մեր ինքնության ու հոգևոր-ազգային արժեքների պահպանության,
• — Ներքաղաքական գործընթացներում, խաղաղ հավաքներին, անկախ քաղաքական հայացքներից կամ պաշտոնական գործառույթներից, դրսևորել հանդուրժողականություն, օրինապահություն, հարգանք միմյանց իրավունքների նկատմամբ՝ բացառելով որևէ տեսակի բռնություն, անհամաչափ ուժի կիրառում, սադրանք և օրինախախտություն։ Ատելության խոսքը, վիրավորանքը և թշնամանքի հրահրումը երբեք բարիք չեն կարող լինել։
Գերագույն հոգևոր խորհուրդը կոչ է անում հավատավոր մեր աշխարհասփյուռ ժողովրդին շարունակել աջակից ու սատար լինել Արցախի մեր քույրերին և եղբայրներին և պատրաստակամ հանձնառություններով նպաստ ու ներդրում բերել Արցախի Հանրապետության զորացմանը, խաղաղ ու ապահով կյանքին։
Աղոթում ենք մեր երկրի խաղաղության ու առաջընթացի համար և հայցում Բարձրյալն Աստուծո օրհնությունն ու զորակցությունը մեր ժողովրդին։

The Supreme Spiritual Council under the presidency of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, referring to the external and internal challenges, geopolitical and regional developments facing Armenia and Artsakh after the 44-day catastrophic war, states:
• The Azerbaijani authorities continue their reprehensible hostile attitude towards Armenia, Artsakh and the Armenian people. After signing the tripartite statement, Azerbaijan regularly resorts to provocations on the borders of Armenia and Artsakh, strikes at the civilian population, continues to detain prisoners of war, destroys and appropriates the Armenian spiritual and cultural heritage in the territories under its control.
• In the context of geopolitical events, the Armenian authorities and national structures should be vigilant so that the right of the people of Artsakh to self-determination does not become a subject of bargaining.
• Peace cannot be established through the humiliation of national dignity, in the conditions of incessant encroachments on the territorial integrity of our state, the presence of prisoners of war, constant threats from Azerbaijan, and anti-Armenian propaganda. Peace must be based on the principles of justice, dignity and respect for rights.
• Regardless of existing pressures, external threats, especially in the context of internal social polarization, the authorities of Armenia and Artsakh should not take steps that threaten the independent Armenian statehood and the future of Artsakh, should not compromise on the issue of commitment to the fundamental rights of the nation and the pursuit of historical justice .
• The Supreme Spiritual Council, deeply concerned about the current difficult situation, internal political events in the Motherland, relying on the mercy of the Most High Lord and the wisdom of our people, calls:
• Give priority to national-state interests, act with a clear conscience, seek worthy solutions to problems exclusively in our common will and unity,
• To make every effort both in the homeland and in the diaspora to strengthen our national unity in the name of strengthening the homeland, to raise the issue of violation of the rights of our people in the international arena, to achieve international recognition of the Armenian Genocide and to fight for our identity and the protection of spiritual and national values,
• Show tolerance, law-abidingness, respect for each other's rights in internal political processes, at peaceful meetings, regardless of political views or official functions, excluding any type of violence, disproportionate use of force, provocation or violation of the law. Words of hatred, insults and inciting hatred never bring good.
The Supreme Spiritual Council calls on our pious people scattered all over the world to continue to support our sisters and brothers in Artsakh, to be ready to contribute to the strengthening, peaceful and safe life of the Republic of Artsakh.
We rise a prayer for peace and progress in our country, asking for the blessings and help of the Almighty for our people.